SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu golde bir hayır var

28 Nisan 2015

Ligin kalitesi adıyla ters orantılı ama bu sezonki şampiyonluk mücadelesi için ‘süper' diyebiliriz. Gerçekten yıllardır üç büyüklerin son 6 haftaya kafa kafaya girdiği bir yarış gerçekleşmiyordu. Hem de böylesine nefes nefes bir kovalamaca…

F.Bahçe ve G.Saray'ın ardından haftanın kapanışı gerçekleştirecek olan Beşiktaş için stres eşiği yüksek bir sınavdı Karabük maçı her ne kadar kağıt üzerinden kolay gözükse de… Yılmaz Vural ve öğrencileri açısından da köprüden önce son çıkıştı. En azından kaybetmemek, gelecek haftaki Rize kapışmasına umutlarını da taşımalarına neden olacaktı.

90 dakikaya bu motivasyonla başlayan Karabük, siyah-beyazlıların oyununu ilk yarıda bozdu. Sahanın her alanında basan, koşan ve daha çok isteyen konuk ekipti. Beşiktaş geliştirdiği ikinci organize atakta Atiba'nın klas kafa golüyle üstünlüğü yakaladı. İşte o andan sonra maçta filmleri aratmayan bir aksiyon başladı. Önce Waterman atıldı. Ancak siyah-beyazlılar 1 kişi fazla oynadıkları bölümde bile oyun üstünlüğünü kuramadılar ve ikinci golü bulamadılar. Bilic'in öğrencileri şampiyonluğa oynuyor ama mantalite olarak çok eksikler. Bu hedefteki bir takımın böylesine bir hal almış bir karşılaşmayı çoktan koparması gerekirdi.

Trabzon'a yetmez…

İkinci yarıda zincirleme olaylar silsilesi başladı. Ersan sakatlandı, yerine giren Necip bire bir de Ahmet İlhan'a yakalandı, haklı bir kırmızıyla atıldı. Savunma güvenliğini düşünen Bilic, istekli ama etkisiz Demba Ba'yı kenara aldı, Pedro'yu sahaya sürdü.

78'de Erdem'in kullandığı serbest vuruşta top olması gereken uzaklıktan yakın duran Sosa'nın kafasına çarpıp kornere gitti. Köşe vuruşu öncesi Günay'ın 2-3 dakika tedavi görmesiyle oyun soğudu. Kornerden gelen topta Pedro'nun bomboş bıraktığı Musa Çağıran net bir kafayla konuk ekibe hak ettiği beraberliği getirdi.

Kalan bölümde ofansif anlamda hiçbir şey üretemeyen Kara Kartal kaleye bile gitmekte zorlandığı anda Cenk Tosun'un müthiş kafa dokunuşuyla skoru 2-1'e getirdi. İnanılır gibi değildi. Bu yaşananlar ve özellikle de Beşiktaş'ın hücum açısından bu kadar aciz kaldığı bir anda golü bulması sanırım sadece “Her işte bir hayır vardır” cümlesi ile açıklanabilir. Bu gol belki de şampiyonluk alametidir. Ne yaparsa yapsın yedek oturmasına rağmen her daim motivasyon ve konsantrasyonunu koruyan Cenk Tosun'u da ayrıca tebrik etmek gerekir.

Osmanlı Stadı'nda çok ilginç bir maç akşamıydı, futbolun güzelliği de bu olsa gerek. Karabük'ü yenen Beşiktaş koltuğun yeni sahibi oldu. Ancak neredeyse her hafta el değiştiren zirvenin mutlak hakimi olabilmek için Avni Aker'de bu performansının çok ama çok üzerine çıkması gerekiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek