SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kasımpaşalı Ryan Donk, Türkiye günleri hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

İşte Hollandalı ismin Milliyet Gazetesi’ne verdiği o röportaj….

“İstanbul’da para yetmiyor”

Türkiye'de kendinizi en rahatsız hissettiğiniz ortam nedir?

Ryan Donk: Türkiye'de birilerini tanımak, network çok önemli. Mesela İstanbul'da para yetmiyor bir restoranda iyi masayı, barda iyi locayı kiralamaya. Nüfuzu da kullanmanız gerekiyor veya hamili kartı! Bir yere rezervasyon yaptırırken Kasımpaşa Spor adını kullanmak, futbolcuyum demek istemiyorum. Restoranların rezervasyon listelerindeki gün boyu oynamayı görmek isterdim hobi olarak!

Biliyorum ki sizden sonra, “daha önemli bir isim” ararsa, masanız değişmiştir. İlk arayana masa değildir yani ölçüt. İlk geldiğimde çok zordu tanınmadığım için bazı ortamlarda bulunmak. Yer kapmak! Sanırım bu nedenle insanlar işletme sahipleri ve müdürleriyle arkadaş olmaya çalışıyor Türkiye'de. Uğruna network kurulan masanın konumu nedir?

Boğaz'daki bir restoranda mesela suya en yakın masadır…

Türk kızları telefon sihirbazı

Türk kızlarının futbolcu tutkusu vardır. Dünyada da böyle mi yoksa bizde daha mı yoğun?

Sanırım dünyada da kadınlar, yakışıklı, güzel vücutlu ve terli erkekleri görmeyi seviyorlar. Türk kızları bir noktada ayrışıyor, nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama telefon numaralarına çok kolay erişiyorlar.

Müslümanlığı araştırıyorsunuz. İslamiyet'in nesi size yakın geliyor?

Namaz. Kendime geliyorum, meditasyon gibi oluyor. Takım arkadaşlarım yardımcı oldu, bazı cumalar cuma namazına gittim.

‘Milli Takım'da oynamak istiyorum'

Daha önce Milli Takım'da oynamanız gündeme geldi. Şu anda durum ne?

Türkiye'de vatandaşlığa geçebilmek için en az üç yıl yaşamak gerekiyor. Ben geleli 1.5 yıl oldu. Şartlar böyle devam ederse Milli Takım'da oynamak istiyorum. Ayrıca Hollanda ve anavatanımdan (Surinam) da teklifler var.

Yayınlanma Tarihi:12:37,