SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

La Liga’da Baskça tartışması

Almeria maçından sonra düzenlenen basın toplantısında Baskça konuştuğu için Almerialı bazı gazeteciler tarafından tepki gösterilen Eibar Teknik Direktörü Garitano, toplantıyı terk etti

Güncellenme: 19:30, 27/04/2015
La Liga’da Baskça tartışması

İspanya Birinci Futbol Ligi’nin (La Liga) 33. haftasında Almeria’ya deplasmanda 2-0 yenilen Eibar’ın teknik direktörü Gaiza Garitano, basın toplantısında Baskça konuştuğunu için birkaç gazeteciden gelen tepki üzerine odayı terk etti.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısına katılmak üzere basın odasına gelen Garitano, Baskça yöneltilirken soruya, aynı şekilde Baskça cevap verdi. Bu sırada birkaç basın mensubu, Garitano’ya tepki gösterdi. Almeria kulübünün basın sorumlusu da gazetecileri uyardı ve özür dilediği Garitano’dan devam etmesini istedi ancak bir gazetecinin “Biz anlamıyoruz, İspanyolca konuşur musunuz?” diyerek tepkisini sürdürmesi üzerine konuşmasını yarıda kesen Eibar Teknik Direktörü odadan çıktı.

Olay üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından açıklama yapan Almeria Kulübü, “Almeria Basın Birimi, Garitano’nun basın toplantısında yaşananlardan üzüntü duymuştur. Fakat şu da bilinmelidir ki bir iki gazetecinin davranışı tüm Almerialı basın mensuplarını lekelememelidir” ifadelerini kullandı.

La Liga takımlarından Barcelona Katalanca, Athletic Bilbao da Baskça’yı, basın toplantıları veya tanıtımlarında her zaman kullanıyor.

Ligin 33. haftası sonunda kümede kalma mücadelesi veren ekiplerden Eibar 31 puanla 16., aynı puandaki Almeria ise 17. sırada bulunuyor.