SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avantaj kaybettiler

26 Nisan 2015

İLK yarıda kör dövüşü bile denilmeyecek kadar kötü bir mücadele izledik. Her iki takım da poizsyona girmekte zorlandı ve ilk yarının berabere bitmesine razı gibiydiler. Ancak Mustafa Yumlu’nun kendi kalesine attığı golle skor değişti. Mustafa’nın başına gelen her futbolcunun yaşayabileceği bir olay.

İKİNCİ yarıda Eskişehirspor daha arzulu, daha istekli oynadı ve sezonunu en güzel gollerinden biriyle beraberliği yakaladı. Burada Volkan da çaresizdi. Emre Güral’ın vuruşunda top öylesine güzel yere gitti ki, başarılı file bekçisi hamle yapmasına rağmen meşin yuvarlağa dokunamadı.

BANA göre İsmail Kartal, Eskişehirspor’un baskısı karşısında Emenike’yi daha erken oyuna almalıydı. Emenike ikinci 45 dakikada sahada kalsaydı Eskişehir ssavunmasını Webo’ya oranla daha fazla yıpratır, en azından hücum bölgesinde topu ayağında tutup arkadaşlarını rahatlatabilirdi.

EMRE ve Kuyt beklenen futbollarında çok uzaktılar. Gerçek yerinde oynamayan Caner Erkin de çok kötü günündeydi. Bu futbolcular üretkenlikten uzak olunca Fenerbahçe’nin hücum hattı da çalışmadı. Alper, Fenerbahçe’ye geldiğinden beri en kötü futbolunu sergiledi.

ESKİŞEHİRSPOR, Causic, Lawal ve Toko ile inanılmaz pres yaptı. Fenerbahçe orta sahasına ne top aldırdılar ne pas yaptırdılar. Skorun 1-1’e gelmesinin ardından sarı-lacivertli ekibin göstermelik baskısı sonuç getirmedi. Eskişehir ise galibiyeti kaçıran taraftı.

İKİNCİ yarıda sahanın en rahat oyuncusu Eskişehirspor kalecisi Ali Şaşal’dı. Sadece Sow’un bir vuruşu dışında (o da kaleyi bulmadı) Fenerbahçe neredeyse hiç gelemedi. Ali Şaşal, kurtarış bile yapmadan maçı tamamladı.

90 DAKİKA sonunda şunu gördük ki, Fenerbahçe bu maça kafa olarak hiç hazırlanamamış. Dersine çalışmamış, Eskişehirspor’un doğru düzgün analizi bile yapılmamış. Eğer bunlar yapılmış olsaydı Fenerbahçeli futbolcular kaleyi bulan şut bile atmadan maçı tamamlamazlardı. Ligde son haftalara girildiği, her puanın altın değerinde olduğu bir dönemde şampiyonluk mücadelesi veren bir takımın bu kadar kötü oynamasını anlamak mümkün değil. Hele de bu takım ligin en tecrübeli oyuncularına sahip olan Fenerbahçe ise… Dünkü puan kayıplarıyla çok büyük bir avantaj kaçırdılar.

ESKİŞEHİRSPOR’UN da hakkını vermek lazım. Geçen hafta Erciyesspor’u yenerek puan anlamında rahatlamışlardı ama bu maça çok iyi hazırlanmışlard. Eskişehir’in dünkü futbolunu sezon yaysa kesinlikle ilk 6 takım arasında olurlardı.

HAKEM Kamil Abitoğlu, ölyesine açık iki sarı kartı atladı ki anlaşılır gibi değil. İlki Mori’nin kaleci Volkan’a yaptığı müdahale, ikincisi de Selçuk’un rakibine sert faulü. Onun dışında zaten kendisini zorlayacak bir pozisyon yaşanmadı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek