SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, “İstanbul rekora koşuyor” sloganı ve dünya rekoru hedefiyle yarın tarihi yarımadada koşulacak.

Yenikapı Miting Alanı’nda saat 09.00’da verilecek startla başlayacak Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkuru, yarı ve çeyrek maratonlara ek olarak bu yıl ilk kez bayrak yarışına da ev sahipliği yapacak.

Yarı maratonun 21 kilometrelik güzergahında yarışmacılar sahilden Kumkapı, Sirkeci, Eminönü, Unkapanı, Fener ve Balat’ı geçerek, Haliç Köprüsü altında bulunan ışıklardan dönüş yapıp aynı istikameti seyredecek. Yarı maraton, sahil yolundan geri koşuyla, yarışın başladığı yer olan Yenikapı Miting Alanı’nda son bulacak.

Organizasyonda ilk kez düzenlenecek 10,5 kilometrelik çeyrek maraton ise yarı maraton ile aynı güzergahı kullanacak. Yenikapı Miting Alanı’ndan başlayacak koşuda yarışmacılar, Sirkeci ışıklar güzergahından 200 metre önce yol üzerinde dönüş yaparak yine başlangıç alanındaki bitiş çizgisine ulaşacak.

Bu yıl ilk kez koşulacak bir diğer etkinlik olan bayrak yarışında ise aynı güzergah kullanılarak her 5 kilometrede bir bayrak değişimi yapılacak. Her biri dörder kişiden oluşan bayrak takımlarında koşacak ilk üç sporcu beşer kilometre mesafe kat edecek. Bu kategoride son yarışçı ilk üç sporcudan farklı olarak güzergahı tamamlamak için 6,1 kilometre koşarak yarışı bitirecek.

Şirketlerin kendi koşu takımlarıyla yer alacakları “Business Maraton” kategorisi de organizasyonda ilk kez yer alacak. Yarı maratonunda ayrıca bu yıl ilk kez yaş kategorilerinin yanı sıra iller ve İstanbul ilçeler arasında da tasnifler yapılacak.

Geçen yıl 3 bin 800 kişinin koştuğu Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda, bu yıl yaklaşık 8 bin kişinin katılımıyla katılımcı rekoru kırılması bekleniyor.

9 ÜLKEDEN 33 ELİT ATLET

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda 9 ülkeden 33 elit atlet koşacak.

Yarı maratona, ABD, Bahreyn, Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 33 elit atlet katılacak. Erkeklerde Kenyalı Wilson Kiprop ve Etiyopyalı Deriba Merga ile kadınlarda son dünya yarı maraton şampiyonu Kenyalı Gladys Cherono gibi atletler İstanbul’da yarışacak.

DÜNYA REKORU HEDEFİ

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu parkuru, dünya rekoru hedefi için bu yıl yeni düzenlemelerle geliştirildi.

Rakım farkı bulunmayan parkur, dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından biri olacak şekilde hazırlandı. Yarışın en hızlı şekilde koşulabilmesi için parkur üzerindeki dönüş noktaları, başlangıç ve bitiş alanları yeniden düzenlenerek Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) sertifikası için yeniden ölçümlendi.

Dünya rekorunun geçerli olması için de gerekli önlemler alındı. Buna göre, Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda foto finiş sistemi kurulacak ve ölçüm ekibinden bir sorumlu yarışı takip edecek. Ayrıca, daha önce dünya rekoru tecrübesi bulunan tavşan atletler de yarışta elit atletlere tempo verecek.

ÖDÜLLER

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu’nda erkek ve kadınlarda birinciler 10’ar bin dolar ödül kazanacak. Yarı maratonda ayrıca erkek ve kadınlarda ikinciler beşer, üçüncüler üçer, dördüncüler ikişer ve beşinciler biner dolar ödül alacak.

Türkler tasnifinde erkekler ve kadınlarda birincilere dörder bin, ikincilere ikişer bin ve üçüncülere de biner dolar para ödülü dağıtılacak.