SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ahmet Çakar yine Büyüka’ya yüklendi

Ahmet Çakar - Şansal Büyüka tartışması hız kesmeden devam ediyor... Sabah Gazetesi'ndeki köşesinden de Şansal Büyüka'ya yüklenen Ahmet Çakar, Büyüka için "İddia ediyorum Türk futbolunda marka değerini düşüren en önemli aktördür" dedi.

Güncellenme: 08:47, 24/04/2015
Ahmet Çakar yine Büyüka’ya yüklendi

İşte Ahmet Çakar’ın sözleri

Türk futbolunda bir ‘Cambaza bak’ oyunu oynanıyor. Herkes Türk futbolunda marka değerini, münakaşa ve kavga dolu programların düşürdüğünü söylüyor. Ben ise buna kesinlikle katılmıyorum. Bilindiği üzere futbol maçlarının naklen yayını Digiturk platformundaki Lig TV’de. Saygın ve ciddi bir kurum. Üstelik Türk futboluna bence futbolumuzun hak etmediği bir bedel ödüyorlar. Eğer Lig TV’nin verdiği paralar olmasaydı futbolumuz çoktan iflas etmişti. Ama burada sorun Şansal Büyüka! İddia ediyorum Türk futbolunda marka değerini düşüren en önemli aktördür.

Sürekli dengeyi tutacağım diye Türk futbolundaki yanlışları kapatacağım diye uğraşan bir zihniyetin baş temsilcisidir. Yanında sivri hiçbir adamı barındırmıyor. Hep ‘ortaya karışık’ tipte dediğimiz mülayim, hakemlerin ve federasyonun lehine konuşan adamları koyuyor. Üstelik maalesef Büyüka’nın yanında görev yapan teknik adamların çoğu da derhal takım buluyorlar. Daha da kötüsü Büyüka’nın basındaki ilişkileri çok kuvvetli. Kimse ona cümle kuramıyor, birçok insan ona biat ediyor. Böylelikle de Büyüka 30 yıllık iktidarını sürdürüyor ve sürdürmek için de büyük tavizler veriliyor..

En basit örneği kendisini eleştirdim diye beni mahkemeye veren adamın Kadıköy’de kendi canlı yayın kabloları kesilirken gıkı çıkmadı. Kendisine, “Futbolun baronusun. Kral artık çıplak” dediğim için beni mahkemeye veren adam yıllardır birlikte çalıştığı Erman Toroğlu’nu mahkemede arkadan vurmuş. Bunu nereden mi biliyorum, yıllarca birlikte çalıştığı Erman Toroğlu’nun aylar önce Candaş Tolga Işık’ın programında, “Şansal Büyüka beni mahkemede arkamdan vurdu” ifadesinden biliyorum. Aynı Büyüka program biter bitmez ABD’den Işık’ı arayıp, “Ben de programına çıkacağım” diyor. Işık tanıtımları döndürüyor ama ‘baron’ programa çıkmıyor.

SORUN PIERO’DA DEĞİL SORUN DÜĞMEYE BASAN ADAMDA

Sorun Piero’da değil; sorun Piero’da düğmeye basan adamda! Yıllar önce Erman Toroğlu ile NTV’de bir programa çıkmıştık. Toroğlu orada Şansal Büyüka ile çalışırken yaşadığı bir anıyı anlattı. İzmir’deki bir maçta bazı teknik elemanların Şansal Büyüka’nın kulağına bazı şeyler söyleyip, bazı sorular sorarak tekrar Piero’nun başına geçtiklerinden bahsetti.

Birkaç gün önce A Haber’deki yayınında da aynı Toroğlu, Piero’nun başındaki adamın hem Büyüka’ya hem kendisine “Piero’yu gol mü göstereyim yoksa çizgi üzerine mi alayım?” diye sorduğundan dem vurdu. Demek ki Piero’nun başındaki adam düğmeye bastığında bir pozisyonu ofsaytmış gibi, ya da düğmeye bir saniye geç bastığında ofsayt değilmiş gibi gösterebiliyormuş. Eğer Piero oradaki yetkililere, yayıncılara birkaç saniye önce veya sonra basmakla pozisyonu farklı gösterebilme olanağı veriyorsa bu kabul edilemez. Ben de bu yüzden Pazar gecesi Büyüka’yı eleştirdim. Bundan dolayı köpürdü… Beni mahkemeye vereceğine ve RTÜK’e şikayet edeceğine önce bir vicdan muhasebesi yapsın.

Bir gün sonra da benzer açıklamaları Hıncal Uluç yaptı ve Maraton ekibini ağır şekilde eleştirdi. Demek ki toplumda yarattığınız algı bu. Ve tekrar söylüyorum; 30 yıldır iktidarda olan naklen yayının başındaki tek adam Şansal Büyüka belki de futbolumuza en büyük zararı veren kişidir. Basın yıllardır kontrolünde olduğu için kimse kendisini ciddi anlamda eleştiremedi. Ben net söylüyorum: Kendini kral sananlar şimdi çıplaktır.