SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Samsunspor umudunu CAS’a bağladı!

FIFA Disiplin Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda TFF Yönetim Kurulu'nun 3 puan silme cezası uygulandığı Samsunspor, cezanın iptali konusunda CAS'tan gelecek haberi bekliyor.

Güncellenme: 21:16, 23/04/2015
Samsunspor umudunu CAS’a bağladı!

FIFA Disiplin Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun 3 puan silme cezası uyguladığı Samsunspor, cezanın iptali konusunda umudunu Uluslararası Spor Mahkemesi’ne (CAS) bağladı.

Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu, Samsunspor’a uygulanan 3 puan silme cezasıyla ilgili Nuri Asan Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.

Talihsiz bir şekilde Samsunspor’a 3 puan silme cezası geldiğini belirten Tutu, şunları kaydetti:

“Bu cezanın geldiği konu, 2002 yılında Samsunspor’da oynayan bir futbolcunun 2014 yılında alacaklarının yapılandırılmasıyla ilgili kulüple yaptığı bir protokol. Bu protokolün uygulanamaması, paranın ödenmemesinden dolayı, 2006 yılında FIFA Disiplin Kurulu’na taşınan bir borç. Fakat bu borç 2006 yılından 2014 yılına kadar 8 yıl boyunca hiçbir şekilde gündeme gelmiyor. 13 Temmuz 2014 tarihinde böyle bir borcun olduğu ve bu borcun ödenmediği takdirde Samsunspor’un 3 puanının silineceği ile ilgili bir karar kulübe tebliğ ediliyor.”

Dönemin yönetim kurulu üyelerinin bu paranın bir kısmını alacaklı futbolcunun avukatı ile görüşerek ödediklerine işaret eden Tutu, şu ifadeleri kullandı:

“Ondan sonraki süreçte kalan borcun ödenmediği ortaya çıkıyor. 27 Aralık 2014 tarihinde biz yönetime seçiliyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarımız da konu bize intikal ettikten 1 gün sonra karşı tarafın avukatıyla iletişime geçiyor ve paranın tamamı ödeniyor. Kendisinden de Samsunspor’un hiçbir borcunun kalmadığına dair ve şikayette bulunduğu 3 puan silme davasından vazgeçtiği, bu davanın iptal edilmesi ile ilgili yazı alınarak yapılan bu işlemlerin hepsi TFF ile UEFA Disiplin Kurulu’na bildiriliyor. Fakat UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği kararlar neticesinde bu kararın uygulanması talep ediliyor. Futbol Federasyonumuz da nihai olarak kararı uyguluyor. Bu süreçte bizler, konuyu en üst makam olan CAS’a, haklılıklarımızı ispat eden gerekli belgeleri sunarak taşıyoruz.”

Kendilerine, sürecin CAS’a taşınması halinde bile sonuç getirmeyeceğinin söylendiğini anlatan Tutu, şöyle devam etti:

“Biz Samsunspor Kulübü’nün hakkını sonuna kadar arayıp, mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bunun için CAS’a 2 türlü dava açtık. Birinci dava, Samsunspor Kulübü’nün puan silme cezasının durdurulması, ikincisi de ‘Samsunspor’un elinde bu belgeler var, biz bu konunun tekrar yargılanmasını istiyoruz’ dedik. Daha sonra bize bir mahkeme günü verdiler. Geçtiğimiz gün mahkemeye katıldık. Burada 45 dakika kulübümüze söz verdiler. Biz de 45 dakika gerekli savunmamızı yaptık. Elimizdeki mevcut tüm belgeleri kendilerine sunduk.”

“Yaşayıp göreceğiz”

CAS’taki duruşmanın 1 saat 25 dakika sürdüğünü ifade eden Tutu, “CAS’ta kendimizi çok iyi anlattık. Mahkeme, kararını lig bitmeden açıklayacak. Sonuç bir umut mu, umutsuzluk mu, yaşayıp göreceğiz” diye konuştu.

Umutsuzluğa kapılmaya gerek olmadığını belirten başkan Tutu, şunları ifade etti:

“Bizim bu parayı ödediğimizi, bu parayı öderken de karşı tarafın avukatının kesinlikle bu davadan vazgeçtiğini belgeleri ile birlikte kendilerine sunduk. ‘Bu sonuç şöyle olacak, böyle olacak’ deyip umut aşılamaya da gerek yok, umutsuzluğa kapılmaya da gerek yok. Tamamen bizim sunduğumuz belgeler neticesinde bir karar verilecek. İnşallah kulübümüze verilen 3 puan silme cezası geri iade edilir. Ancak şu an biz yolumuza 44 puanla devam edeceğiz. Bu çocuklar bugüne kadar elde ettikleri başarıları son 6 maçta da elde ederek, sonunda kulübümüzü istediğimiz yere getireceklerine inanıyorum.”