SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kardemir Karabükspor Kulübü Yönetim Kurulu, takımın formasını giyen Jailton Alves Miranda Kuca ile ilgili bazı yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin taraftarlarını bilgilendirdi.

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında Kuca’nın yüksek fiyatlarla transfer edildiği ve ligde oynayacak kalitede olmadığı yönünde yazılara yer verildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Futbolcumuz Kuca ile ilgili basında ve kamuoyunda bilgi kirliliği olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple, farklı branşlardaki takımlarımız ve sporcularımızla ilgili gerçek bilgiyi daima kulübümüzden alabilirsiniz. Portekiz kulübü olan Estoril forması altında futbol oynayan 1989 doğumlu Kuca, 2013-2014 sezonunda 38 maç oynamış ve 12 gol kaydetmiştir. 2014-2015 sezonunun ilk yarısında ise toplam 23 maçta görev almış ve 6 gol ve 1 asist ile göz doldurmuştur.”

Devre arasında, son derece titizlikle yürütülen izleme çalışmaları sonucunda, kulüp teknik heyetinin raporu doğrultusunda Kuca’nın Kardemir Karabükspor kadrosuna kazandırıldığının anlatıldığı açıklamada, “Kulübümüze katıldığından bu yana pek çok yabancı futbolcunun yaşayabileceği uyum sorununu yavaş yavaş aşmaktadır. Bu süreçte sınırlı forma şansı bulan futbolcumuz 1 gol ve 1 asist performansı sergilemiştir. Bu arada, maç eksiği problemi yaşamaması için 21 yaş altı takımı ile de maça çıkmıştır. Bu uygulama, zaman zaman tüm a takımı futbolcuları için uygulanan bir programdır” denildi.

“Süper Lig’de ödenen rakamların oldukça altında”

Antrenmanlarda gösterdiği performansla rakip ve uygulanacak teknik ve taktiğe göre A takımı maç kadrosuna katılmaya başlayan futbolcunun, kulübe kazandırırken sahip oldukları kanaati halen koruduklarına dikkati çekilen açıklama, şöyle devam etti:

“Kuca isimli futbolcumuzun kulübümüze maliyeti ile ilgili de son derece hatalı rakamların telaffuz edildiğini takip ediyoruz. Futbolcumuzun Kardemir Karabükspor’a maliyeti, Türkiye Süper Lig’de ödenen rakamların oldukça altında olup, kulübümüzde halihazırdaki futbolcu maliyet ortalamalarının da üzerinde değildir. Kuca’nın transferi için Estoril Kulübü’ne ödenen rakam 1 milyon 625 bin avrodur. Sözleşme süresince futbolcuya ödenecek yıllık ücret ise 400 bin avrodur. Söz konusu rakamlar gerçek ve resmi rakamlardır.”

“Hukuk yolu ile itiraz hakkımız saklı”

Mütevazı bütçesi ve iyi futboluyla Süper Lig’e renk katmayı, kalıcı olmayı hedeflediklerinin ifade edildiği açıklamada daha sonra şöyle denildi:

“Kardemir Karabükspor’un değerli taraftarını yanlış yönlendirmeye odaklı oluşturulan bu bilgi kirliliğinin, bazı çevreler tarafından maksatlı olarak planlandığını düşünüyoruz. Bu yönde yapılan yanlış, hatalı haber ve paylaşımlara karşı hukuk yolu ile itiraz hakkımızın saklı olduğunun bilinmesini isteriz.”