SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol battı! Basketbol ise ‘uçuyor’

Basketbolda hem erkeklerde hem de kadınlarda Avrupa kupalarında başarılar ardı ardına geliyor. Temsilcilerimiz, son dönemde ya kupa kaldırıyor ya da dörtlü finallere adını yazdırıyor. Salonlar ise dolup taşıyor.

Güncellenme: 14:40, 23/04/2015
Futbol battı! Basketbol ise ‘uçuyor’

AMKSPOR DETAY

Türkiye’de en popüler spordur futbol. Ancak son yıllarda futboldaki büyük düşüş dikkatlerden kaçmazken, basketbolda ise inanılmaz bir tırmanış söz konusu. Futbolda Galatasaray’ın UEFA ve Süper Kupa kazanmasının üstünden 15 yıl geçti. Fenerbahçe adına en ileri mesafe Avrupa Ligi’nde oynadığı yarı final. Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalden ötesini gören yok. Milli takım ise FIFA listesinde ilk 50’de bile değil. Son yapılan değişikliklerle de statlar artık derbilerde bile dolmuyor.

Basketbolda ise Türkiye çok farklı bir boyuta çıktı. Yapılan yatırımlar meyvesini vermeye devam ediyor. O dönemki adıyla Efes Pilsen’in Koraç Kupası’nı kaldırmasının ardından büyük bir ivme kazanan Türk basketbolu altın çağını yaşıyor. Türkiye Basketbol Ligi, Avrupa’nın en çekişmeyli ligi haline geldi. Uluslararası turnuvalardaki başarıların yanı sıra 12 Dev Adam büyük organizasyonların hepsine katılan ve korku salan bir takım hüviyetinde.

odeabbaa

Fenerbahçe Ülker’in Avrupa devlerine parkeyi dar ederek kazandığı maçlar, son olarak da geçen yılın şampiyonu Maccabi’yi saf dışı bırakarak tarihinde ilk kez Final Four’a kalması göğsümüzü kabarttı. Anadolu Efes ise Real Madrid’i İstanbul’da yenerek Final Four’a kalabileceğini gösterdi. Bu sezon Euro Cup’ta Banvit yarı final oynadı, dramatik bir şekilde finalin kapısından döndü. Tarihinde ilk kez Avrupa’da boy gösteren Trabzonspor Medical Park, Final Four’a adını yazdırdı.

bjk-euroo

EuroChallenge’ta 2012’de Beşiktaş şampiyon oldu, 2013’te Pınar Karşıyaka finalde 1 sayı farkla kupayı kaçırdı, geçen yıl ise Royal Halı Gaziantep 3.’lükle yetindi. Kadınlarda da durum farklı değil. 2009’da Eurocup’ta şampiyon olan Galatasaray, geçen yıl Euroleague’de mutlu sona ulaştı. Fenerbahçe üst üste 4 yıl Final Four oynadı. Kadınlar Eurochallenge’ta Kayseri Kaski 2012 ve 2013’te finalde kaybetti. Takımlarımızın başarıları üst üste gelince artık statlar değil salonlar tıklım tıklım dolmaya başladı.