SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’dan Bursasporlu açıklama!

Bordo-mavili kulüp, Fenerbahçe-Bursaspor maçının ardından bir açıklama yayınlayarak, yeşil-beyazlı kulübün başkanı Recep Bölükbaşı'nın protokol tribünde yaşadığı olayları kınadı.

Güncellenme: 14:01, 22/04/2015
Trabzonspor’dan Bursasporlu açıklama!

Trabzonspor Kulübü, en büyük beklentilerinin her durum ve şartta hukukun uygulanması, adaletin gözetilmesi olduğunu bildirdi.

Bordo-mavili kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, futbol gündemini sahadaki oyundan çok, saha dışındaki olayların meşgul ettiği belirtildi.

Açıklamada, bu durumun en önemli sebebinin kuralların uygulanmaması olduğu savunularak, “Trabzonspor Kulübü olarak en büyük beklentimiz, her durum ve şartta hukukun uygulanması, adaletin gözetilmesidir” ifadesi kullanıldı.

Trabzonspor Kulübü’nün, Fenerbahçe kafilesine düzenlenen saldırının faillerinin ve azmettiricilerinin bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmasını beklediği vurgulanan açıklamaya, şöyle devam edildi:

Trabzonspor Kulübü, 2010-2011 sezonunda yapılan şike nedeniyle elinden alınan haklarının teslimini, faillerinin cezalandırılmasını beklemektedir. Futbolun içinde şikeye, şike yapanlara ve ırkçılığa yer olmadığı gibi şiddete de yer olmamalıdır. 19 Nisan 2015 tarihinde oynanan Trabzonspor-Galatasaray karşılaşmasında, kulübümüze hizmet etmiş bir futbolcuya tepki gösterilmesini tasvip etmiyoruz. Ülke futbolunun en zayıf halkası olan ve maalesef güçlü bir sendikal yapıya sahip olmayan futbol emekçilerinin korunması da elzemdir.

Açıklamada, Fenerbahçe ile Bursaspor arasında hafta sonu oynanan karşılaşmaya da değinilerek, “Fenerbahçe-Bursaspor karşılaşması futbolumuzun geldiği noktayı gösteren maçlardandır. Saha içinde oynanan oyun kadar, Bursaspor Kulübü Başkanı Sayın Recep Bölükbaşı’nın protokol tribününde maruz kaldığı saldırı da ibret vericidir. Bu tür hadiseler, şike, teşvik, ırkçılığın, hakem odası basmanın ve tehdit etmenin cezalandırılamadığı sistemlerde sık sık meydana gelmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Ülke futbolunun normale dönmesi için yapılması gerekenlerin anlatıldığı açıklama, şunlar kaydedildi:

“Futbolumuzun içinde olmaması gereken eylemler ve faillerinin eksiksiz olarak cezalandırıldığı gün, ülke futbolu normale dönecektir. Trabzonspor, bu amaçla mücadele etmeye devam edecektir. Futbol maçlarının sonuçlarının saha dışı faktörlerle belirlenmesine karşı duruşumuz değişmeyecektir. Ülke futbolunun ve Trabzonspor’un efsane spor adamlarından Sayın Şenol Güneş’in belirttiği gibi; futbol ayak oyunu değil, ayakla oynanan bir oyundur.