SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe, Gençlerbirliği, Kocaelispor ve Bursaspor’da forma giyen Güney Afrikalı futbolcu John Leshiba Moshoeu’un hayatını kaybetmesi Türkiye’de birlikte forma giydiği takım arkadaşlarını üzdü.

Fenerbahçe ve Gençlerbirliği’nden takım arkadaşı Metin Diyadin, Moshoeu’nun Türkiye’ye ilk geldiğinde forma giydiği Gençlerbirliği’ne çok katkı sağladığını ifade etti.

Kırmızı-siyahlı ekip ve Fenerbahçe’de birlikte oynadığını ve bundan keyif aldığını dile getiren Diyadin, “Gençlerbirliği’nin son yıllarını iyi bilirim. Bence son yıllarda sayılabilecek 2-3 kadro içinde onun forma giydiği ekip başta gelir. Kırmızı-siyahlı formayı giymiş en yetenekli futbolcuydu” diye konuştu.

Güney Afrika Milli Takımı formasını 73 kez giyen Moshoeu’nun başkent temsilcisinden transfer olduğu Fenerbahçe ve Türk futbolu için de çok önemli bir futbolcu olduğunu vurgulayan Diyadin, “Alex’ten hiç aşağı değildi. Çok yetenekli bir futbolcuydu. Türk futbolcular için söylenir, ‘İstanbul’a geç transfer oldu’ diye, Moshoeu için de böyle oldu. Fenerbahçe’ye geç geldi. Karakter olarak da çok uyumlu bir insandı” ifadelerini kullandı.

“ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Moshoeu ile Gençlerbirliği’nde forma giyen Tarık Daşgün ise Gençlerbirliği A Takımına yükseldiğinde Güney Afrikalı futbolcunun kendisine çok yardımcı olduğunu anlattı. Daşgün, Güney Afrikalı futbolcunun hayatını kaybetmesi nedeniyle çok üzüldüğünü söyledi.

Daşgün, Moshoeu’nun kendilerine “futbolu öğreten kişi” olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Kendisiyle oda arkadaşlığı da yaptık. Mükemmel bir insandı. Amatörlükten profesyonelliğe geçişimde, saha içinde ve dışında nasıl davranılması gerektiğini ondan öğrendim. Bendeki yeri çok ayrıdır. Ondan saha içinde öğrendiklerimden ziyade saha dışında daha çok katkısı olmuştur. Nasıl duracağımı ve davranacağımı ondan öğrendim diyebilirim. “

Yayınlanma Tarihi:12:02,