SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin yeni tartışması: Piero

Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile Bursaspor arasında oynanan maçta Bursaspor'un ofsayt gerekçesiyle verilmeyen golünün ardından tüm Türkiye adeta ikiye bölündü.

Güncellenme: 12:41, 21/04/2015
Türkiye’nin yeni tartışması: Piero

Maçın devre arasında ve maçtan hemen sonra spor otoritelerin büyük bir bölümü Bursaspor’un golünün verilmediği yönünde ifadeler kullansa da maçın hemen ardından yayıncı kuruluşun piero sistemi golün 11 cm ofsayt olduğunu tespit etti. Piero sistemin 11 cm’lik ofsayt tespitinin ardından piero sistemi de bir kez daha tartışılmaya başlandı.

ligg

TÜRKİYE, 2007’DE PIERO İLE TANIŞTI PIERO’NUN “BABASI” BBC…

Piero sistemi, BBC için çalışan BBC Araştırma ve Geliştirme Platformu tarafından üretilmiştir ve tüm dünyada 50’den fazla yayıncı kuruluş tarafından sadece futbol değil Rugby, atletizm, basketbol, voleybol ve futbol müsabakalarında da kullanılıyor. 2007 yılında ilk kez Türkiye’ye giriş yapan ve kullanılmaya başlanan Piero sistemi hakkında konuşan BBC Araştırma ve Geliştirme Plaftormu Başkanı Andrew Thompson: “Gerçek taraftarlara daha detaylı analizler ve kritik pozisyonlara ilişkin daha açıklayıcı cevaplar vermek istedik” ifadelerini kullanıyor.

PIERO: “GOL DEĞİL” DEDİ, MERK “GOL” DEDİ

Geçen sezon Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçın 6. dakikasında Trabzonspor’un golü hakem Bülent Yıldırım tarafından “nizami” olarak değerlendirilmezken; maçın ardından devreye giren piero sistemi pozisyonun golle sonuçlanması gerektiği yönünde tespitte bulunmuştu. Piero sistemi bu pozisyona “gol” derken; Maraton programının yorumcusu Markus Merk, piero sisteminin tespitinin aksine “Bu pozisyon gol değil” ifadelerini kullanmıştı.

pozisyon1

ABİTOĞLU, PIERO’YU TANIMADI

Yine geçen sezonun 11. haftasında Karabükspor ile Beşiktaş arasında oynanan maçın 64. dakikasında Karabükspor’un Traore ile bulduğu gol hakem Mustafa Kamil Abitoğlu tarafından “ofsayt” gerekçesiyle iptal edilmişti. Maçın ardından pozisyonu inceleyen piero sistemi golün 61 cm ofsayt olduğ yönünde tespitte bulunmuş ancak maçın hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu yaptığı açıklamada verdiği kararın arkasında olduğunu ifade etmişti.

TOROĞLU: “TOPU İÇERİ Mİ SOKAYIM, DIŞARI MI ÇIKARTAYIM”

Uzun yıllar Lig TV’de görev yapan Erman Toroğlu’nun NTVSpor’da katıldığı bir programda Piero sistemi ile ilgili söylediği sözler dikkatlerden kaçmadı. Piero sisteminin istendiği gibi oynatılabileceğini ima eden Toroğlu, “Hiç unutmuyorum Altay maçında, kalede Zafer var. Bir top geldi, Zafer çıkarttı mı, çıkartmadı mı ortalık karıştı. Millet döndü “Hocam dedi görmüyor musun. Dedim nereden göreyim kardeşim 200 metre var. İşte ertesi gün makinaya bakacağız, Şansal diyor ki “Uğur hazırlıyorsunuz değil mi pozisyonu. Uğur diyor ki; hazırlıyoruz ağabey. Kasetler uçuyor geliyor derken. Şansal bir daha Uğur’a diyor, hazırlıyorsunuz değil mi? Uğur da diyor ki, hazırlıyoruz da soruyor işte topu içeri mi sokayım, çıkarayım mı diye (Gülüyor).” ifadelerini kullandı.

sporx

Yayınlanma Tarihi:12:34,