SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Obradovic’ten Mourinho’ya selam

21 Nisan 2015

“Tarih hayal edenleri değil gerçekleştirenleri yazar.” Bu sözü söyleyen kişi 10. kattaki daireye bahçe yaptı. Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, 2006 yılından günümüze süren sistemli bir çalışma gerçekleştirdi. YILDIZ HOLDİNG başta olmak üzere, Murat Ülker ve Ahmet Özokur’un desteğini de unutmamak lazım. Bunun da karşılığı tam 9 yıl sonra İsrail’de alındı.

HER ŞEY MADRID’E KALDI

Aydın Örs’le başlayan bir serüven. Sonrasında Bogdan Tanjevic’le THY Avrupa Ligi’nde ilk 8 başarısı. Türkiye Basketbol Ligi’nde kazanılan şampiyonluklar da bunun cabası. Her şey artık Madrid’e kaldı.

EVDEKİ HESAP, ÇARŞIYA UYMADI

Sarı-lacivertli ekip, 2012 yılında Simone Pianigiani’yi takımın başına getirdi. Artık tek bir hedef vardı; o da THY Avrupa Ligi’nde FINAL FOUR. İtalya hoca da geldiği gün bunun üstünde durarak rotayı belirdi. Lakin evdeki hesap çarşıya uymadı. Avrupa’da adından söz ettirmiş oyuncuları bünyesine alan Fenerbahçe Ülker, takım olamadı.

Pianigiani’yle oyuncular arasındaki kan uyuşmazlığı da buna tuz biber oldu. Bogdan Bogdanovic’i takımda istememesi; Kemal Dinçer’in kalmasından yana olan ısrarı bunun başlıca sebeplerinden biri. Sezon bitmeden de Ertuğrul Erdoğan’ın takımın başına geçmesi bunların tesadüf olmadığını gösterdi.

“MOURİNHO’YA SELAM, BENİM ADIM OBRADOVIC”

Efsane Türkiye’ye geldi. Fenerbahçe Ülker, Turgay Demirel’in yapamadığını yaptı ve Zeljko Obradovic’i takımın başına getirdi. Türkiye’ye gelmesindeki en büyük etkenin Mirsad Türkcan olduğunu söyledi Sırp çalıştırıcı. Ve imza attıktan sonra şu sözleri sarfetti:

“Fenerbahçe Ülker Avrupa’da üst düzey basketbol oynayacak bir takım olacak.” Söylenilenlere inanmamak mümkün değil. 14 kez FINAL FOUR oynayan bir efsaneden bahsediyoruz. Gazeteciler de kendisine espirili bir soru yöneltti: “Sizin için basketbolun Mourinho’su diyorlar?” Obradovic’ten de neşeli yanıt geldi: “Benim adım Obradovic, buradan Mourinho’ya da selam gönderiyoruz.”

14 YIL SONRA GELEN BAŞARI

Kenan Sipahi, Metecan Birsen, Berk İbrahim Uğurlu; Sırp çalıştırının Türk basketboluna kazandırdığı başlıca isimler. Fazla rotasyon yapmaması bile eleştirildi bazı zamanlar.

“İzzet Türkyılmaz’ı neden oynatmıyorsunuz?” diye soruldu 2013 yılında oynanan CSKA Moskova maçından sonra. Cevap gecikmedi: “Unutmayın THY Avrupa Ligi’nde 18 yaşında ilk 5’te başlayan oyuncumuz var Kenan Sipahi…”

Fenerbahçe Ülker, Anadolu Efes’in iki sezon üst üste oynadığı Dörtlü Final başarısını 14 yıl sonra tekrarlayan ilk Türk takımı olmayı başardı. Emeği geçen herkese tebrikler… Madrid’de zafer gelir mi? Neden olmasın! Sarunas Jasikevicius’un söylediği bir cümle her şeye açık kapı bırakıyor: “Asla Obradovic’in aleyhine iddiaya girmemelisiniz!”

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek