SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Putin ile Blatter Soçi’de görüştü

Olimpik ve olimpik statüde olmayan spor federasyonları yetkilileri ile uluslararası spor camiasının aktörlerini bir araya getiren SportAccord Kongresi, Rusya'nın Soçi kentinde devam ediyor.

Güncellenme: 18:41, 20/04/2015
Putin ile Blatter Soçi’de görüştü

Olimpik ve olimpik statüde olmayan spor federasyonları yetkilileri ile uluslararası spor camiasının aktörlerini bir araya getiren SportAccord Kongresi, Rusya’nın Soçi kentinde devam ediyor.

Soçi’deki ExpoCenter’da bu yıl 13. kez düzenlenen ve Anadolu Ajansı’nın “Global İletişim Ortağı” olduğu kongrenin ikinci gününde, SportAccord Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kurula Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı.

Putin, kurulda yaptığı açıklamada, Rusya’nın büyük spor organizasyonlarını düzenleme adına yaptığı atılıma değinerek, “Soçi’de inşa edilen onlarca modern tesis, Rusya’nın ülke genelinde spora verdiği önemin bir göstergesidir. Altyapı çalışmalarımızla ev sahipliği yapacağımız büyük spor organizasyonlarına hazırlanıyoruz. Bu yaz Kazan’da Dünya Su Sporları Şampiyonası, Gelecek yıl Dünya Hokey Şampiyonası, 2017 ve 2018’de ise iki büyük FIFA organizasyonu, Konfederasyonlar Kupası ve Dünya Kupası’nı düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ev sahipliği yapacakları spor organizasyonlarını en iyi şekilde gerçekleştireceklerinin güvencesini veren Rusya Devlet Başkanı, “Hazırlık aşamasında önümüzde uzun bir yol var ama bu işin altından kalkabilecek tecrübeye sahibiz. Bu büyük organizasyonlara en iyi ve en üst düzeyde ev sahipliği yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

Sporun insanların ortak dili olduğunun altını çizen Putin, “Sporun amacı insanları ayırmak değil, bir araya getirmektir. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren SportAccord ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile iş birliği yapmaya devam edeceğiz. SportAccord Kongresi’nin de sporun birleştirici gücünü yaymaya yönelik çalışmalara katkı sağladığına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Vizer’den IOC’ye eleştiri

SportAccord’un mevcut başkanı Marius Vizer, kurulda tek aday olarak girdiği oylamada 4 yıllığına yeniden başkanlığa seçildi.

Vizer, kurulda yaptığı açıklamada IOC Başkanı Thomas Bach’ın yönetim tarzını eleştirerek, “Bach ile saygı ve dayanışma çerçevesinde bir iş birliği geliştirmeye çalıştım ama başarılı olamadım. IOC’deki yönetim tarzı, eski, yanlış, adil ve şeffaf olmayan bir sisteme sahip” dedi.

Bach’ın bağımsız spor kuruluşlarının iç işlerine müdahale ettiğini ve federasyonların bir araya gelerek çoklu spor etkinlikleri düzenlemesini engellediğini savunan SportAccord Başkanı Vizer, “Spor federasyonlarının yararına olabilecek birçok teklif sundum ama hiçbirinden olumlu dönüş alamadım. SportAccord’un stratejisi gereği çoklu spor organizasyonları ve kongreler düzenlemesinin önünün kesilmemesi gerek” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:18:40,