SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alex de Souza’nın İstanbul’a gelişi, Fenerbahçe ve futbol kamuoyunu karıştırdı. ‘Alex-jübile-Fenerbahçe’ üçgeninde yine art arda açıklamalar yapılırken özellikle Sarı-Lacivertli taraftarlar iki ayrı cepheye bölündü.

Birinci grup Alex de Souza’ya Fenerbahçe forması ile Kadıköy’de jübile yapılmalı diyenler; ikinci grup ise Aziz Yıldırım’ın ‘Hiçbir futbolcuyla jübile yapmadım, yapmam’ sözlerini destekleyenler…

1998 yılının Şubat ayında Fenerbahçe Başkanı olan Aziz Yıldırım, o dönemden bu güne kadar birçok futbolu ile çalışsa da içlerinden sadece 2 kişi, onun başkanlığı döneminde ‘jübile’ yaptı. Bunlar Tanju Çolak ve rahmetli Selçuk Yula’ydı. Tanju Çolak’a Aziz Yıldırım’ın başkanlığı öncesinde jübile sözü verilmiş ancak Aziz Yıldırım yönetimi bu programı da değiştirdi.

Tanju, Fenerbahçe – Galatasaray maçıyla futbolu bırakmak istemişti ancak bu isteği kabul görmeyince, Fenerbahçe – Samsunspor maçı planlandı. Fakat Türk futbolunun efsane golcüsü 29 Temmuz 1998 tarihinde Fenerbahçe – Bursaspor maçıyla birlikte futbolculuk kariyerini sonlandırmış oldu. Tanju maçta sadece 15 dakika sahada kalırken Fenerbahçe 4-1’lik zafer almıştı.

TRİBÜN ARKADAŞINA VEFA

Aziz Yıldırım döneminde, Aziz Yıldırım’ın organizasyonu ile jübile yapan sadece 1 isim vardı. Tanju Çolak da Aziz Yıldırım döneminde jübile yapmıştı evet, ancak onunki verilen bir sözün tutulmasıydı. Selçuk Yula ise bizzat Yıldırım tarafından ‘iade-i itibar’ kapsamında gerçekleşmişti.

1979-1986 yılları arasını Fenerbahçe’de geçiren ancak kariyerinde son olarak Galatasaray forması giyen Selçuk Yula, jübilesine dair yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı:

“Jübile yapamadım. Galatasaray’dan ayrılıp, yazarlığa başladım. O dönemler Aziz Bey de iyi bir Fenerbahçe taraftarı olarak maçlara gelirdi, beraber deplasmanlara giderdik, sonra kendisi Fenerbahçe başkanı olunca, bana jübile yaptırdı. İade-i itibar jübilesiydi bu. Bana verilecek en güzel hediye oldu, bu jübile futbolu çubuklu formayla bıraktım, bundan dolayı da çok mutluyum, jübilemden de bir kuruş para almadım.”

22 Temmuz 1998’de Aziz Yıldırım’ın başkanlığının henüz 5. ayında Selçuk Yula, Fenerbahçe forması ile Erzurumspor maçında sahaya çıkmış, 2. dakikada da yerini Sergio’ya bırakarak jübilesini gerçekleştirmişti. O maçı Fenerbahçe 3-1 kazandı.

Fenerbahçe’de 1998 yılı sonrasında Rüştü Reçber, Ümit Özat, Ogün Temizkanoğlu, Aykut Kocaman, Oğuz Çetin gibi önemli isimler futbolculuğu bırakmış ancak hiçbirine Fenerbahçe’de jübile yapılmamıştı.

Hatta Fenerbahçe’de Tanju Çolak’ın jübile organizasyonu sonrasında hiçbir jübile maçı düzenlenmedi.

Sporx

Yayınlanma Tarihi:13:46,