SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Genel Müdür vekili Ömer Altunsoy’un teklifi ile Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun özerkliğinin kaldırılmasına karar verildi. Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun kapatılarak özerkliğinin alınıp Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığına bağlanması teklifini kabul etti.

On kişiden oluşan Merkez Danışma Kurulu (MDK), son yaptığı toplantıda birçok federasyon kurulması teklifini reddederken, Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun özerkliğinin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Spor Genel Müdür vekili Ömer Altunsoy ve Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan’ın teklif ettiği karar, son yapılan toplantıda oylandı ve Federasyonun özerkliğinin kaldırılmasına karar verildiği öğrenildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Merkez Danışma Kurulu’nun aldığı bu karar önce Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altunsoy’a gidecek, teklifi verenlerden olan Altunsoy kararı onaylayıp Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a gönderecek.

Kılıç onaylarsa, özerkliğin kaldırılması teklifi önce Başbakan’a, ardından Bakanlar Kurulu’na iletilecek. Onanırsa resmi gazetede yayımlanarak federasyonun özerkliği Türk spor tarihinde bir ilk olarak kaldırılmış olacak. Bu karar 2004 yılında özerk olan Federasyonlar tarihinde bir ilk olacak.

Alınan bilgiye göre, dün yapılan toplantıya teklifi veren Spor Genel Müdür Vekili Ömer Altunsoy, Spor Faliyetleri Dairesi Başkanı Ömer Kalkan, Sezai Bağbaşı (TMOK) Teftiş Kurulu Başkanı Murat Kocakaya, Hukuk kurulu Cafer Geyik ve İçişleri Bakanlığından bir delege katıldı. Eyüp İspir ve Kemal Zorlu’nun katılmadığı toplantıda Cafer Geyik’in, “Ben görüştüm. Kararın onayı konusunda karar verdiler” dediği öğrenildi.

Okul Sporlarının Türkiye içerisindeki faaliyetlerini Spor Faaliyetleri Dairesi yürütürken, yurtdışı organizasyonlarını ise Federasyon yürütüyordu. Son 4 yılda katıldıkları 24 organizasyonda ilk üç içerisinde yer alan federasyonun kapatılması teklifi şaşkınlıkla karşılandı.

Hürriyet

Yayınlanma Tarihi:09:24,