SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen ve Adana ile İzmir’in ardından Edirne’de düzenlenen Futbol Buluşmalarının 3’üncüsünde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim futbolun paydaşlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

RYS Otel’de düzenlenen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü ve basına kapalı yapıldı. Toplantıya Babaeskispor, Çorluspor 1947, Edirnespor, Edirne Spor Gençlik Kulübü, Ergene Velimeşespor, Kırklarelispor, Lüleburgazspor ve Tekirdağspor kulüplerinden teknik yöneticileri katıldı. Toplantıda Trakya Bölgesi’ndeki tesis sorunları, kulüplerin maddi sıkıntıları BAL’ın yapısı konuları ele alınırken, kulüp yapılarının geliştirilmesi ve ailelerin futbol oynamak isteyen gençlere karşı negatif tutumları da masaya yatırıldı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de TFF’nin antrenör eğitiminde yaptığı yeni düzenlemeleri, kulüp yapılarının dönüşümüne dair yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar ile profesyonel liglere yönelik projeler hakkında bilgi verdi.

“PROGRAMLARIMIZI KARŞILIKLI PAYLAŞIYORUZ”

Toplantının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Fatih Terim, futbol buluşması toplantılarının Türk futboluna yönelik bir yol haritası çıkaracağını söyledi. Toplantılar sayesinde binlerce futbol adamıyla görüşme imkanı bulduğunu ifade eden Terim şunları söyledi:

“Futbol buluşmalarımızın 3’ncüsü. Adana ve İzmir’den sonra şimdi de Trakya’dayız. Gerek başkanlar, yöneticiler, teknik adamlar, alt yapı sorumluları, milli eğitim yetkilileri, beden terbiyesi, BESYO akademisyenleriyle beraber bu buluşmalarımızda Türk futbolu adına her şeyi konuşuyoruz. Arkadaşlarımızı daha çok dinliyorum. Gerek teknik heyet, gerekse ekonomik olarak sıkıntılılar. Olanlar var olmayanlar var, eksik kalanlar. Arkadaşlarımızın fikirlerini dinliyorum. Herkes rahat rahat, sınırsız kendini ifade ediyor. Zaman zaman bende yaptıklarımızı, yapacaklarımızı, planlarımızı, programlarımızı karşılıklı paylaşıyoruz. Çok da iyi oluyor, çünkü yüz yüze temas, onların yanlarına gelmek daha da güzel bir ortam yaratıyor. O yüzden çok memnunum, bunların sonucunda ortaya çıkacak olan başlıklar bize Türk futbolundaki yolumuzu gösterecek. Belki de çoğu bilinmeyen şeyler değil ama burada duyduklarımızda çok da bilinmeyen şeyler var. Belki tahmin ettiğimiz ama farkında olmadığımız şeyler var. Böyle baktığımızda her arkadaşımızın kendini ifade etme platformu doğru gibi görünüyor. Bende çok mutlu oluyorum. Bende Türk futboluna hizmet edenlerle beraber oluyorum. Böyle baktığımızda herhalde sonuçta binlerce insanla görüşmüş olacağım. Daha doğrusu binlerce futbolla ilgilenen teknik, idari, bir çok uzman arkadaşlarımız ve yönetimdeki arkadaşlarla görüşmüş olacağım. Bunların sonuçlarını deşifre ettiğimizde ortaya önemli bir fikir birliği, silsilesi çıkacak. Bundan Türkiye Futbol Federasyonu faydalanacaktır. Bir yol haritası çizecektir”

TRAKYA’YA ÖZEL İLGİ

Türkiye Futbol Milli Takımı’nın başına ilk kez geçtiğinde Trakya’daki futbolcu seçmelerini kendisinin yaptığını hatırlatan Terim, “Trakya’da olduğum için çok mutluyum. Herhalde son seçmeyi de ilk milli takım hocalığımda burada ben yaptım. Burayı ayrı bir bölüm olarak görüyorum. Yani İstanbul’a bağlı ama buranın ayrı bir bölüm olmasından yanayım. Burası genel olarak ilgilenilmesi gereken bir yer. Gereken alakayı da federasyon olarak göstereceğiz” şeklinde konuştu. Toplantının sonunda Edirneli tatlıcı esnafı tarafından Terim’e Türk bayrağı motifli bademezmesi ikram edildi. TFF, 3’ncü futbol buluşmalarının ikinci oturumunda ise Fatih Terim, kulüp başkanları, futbol şube sorumluları, futbol il temsilcileri, İl Hakem Kurulu başkanları ile bir araya geldi.