SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bilic: “Emre’nin Cumhurbaşkanı’yla görüşmesi…”

Slaven Bilic, antrenman sonrası basın mensupları ile sohbet toplantısı gerçekleştirdi ve birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 15:40, 15/04/2015
Bilic: “Emre’nin Cumhurbaşkanı’yla görüşmesi…”

Beşiktaş teknik direktörü Slaven Bilic şampiyon olamamaları halinde hesap vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Sabah yapılan idman sonrası basın mensupları ile sohbet toplantısında bir araya gelen Bilic, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bilic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takım kaptanları ile yaptığı toplantıyı olumlu bir hareket olarak değerlendirirken toplantıya Fenerbahçe adına katılan Emre Belözoğlu için, “Tabii ki Emre’nin de çok deneyimli bir oyuncu olarak bu çözüm önerilerine katkıda bulunmaya hakkı vardır” ifadelerini kullandı.

Hırvat teknik direktörün yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“ÖNDER ÖZEN’İN İLK MAÇINI BİZE OYNAYACAK OLMASI BENİ ENDİŞELENDİRMİYOR”

“Önder Özen ilk maçını bize karşı oynayacak. Birlikte çalıştık, gerçekten iyi bir futbol adamı. Bu tabi biraz garip oldu çünkü ilk defa bize karşı sahaya çıkacak. Türkiye ligini takip eden her teknik direktör ligdeki takımları zaten iyi biliyor. Önder Özen’in Kasımpaşa’nın başında bu maça çıkacak olması onlara motivasyon avantajı sağlar. Önder Özen’in mutlaka onlara aktaracağı detaylar olacaktır. Ama bu çok büyük bir fark yaratmaz. Bizim oyuncuların bireysel özellikleri ile ilgili bilgiler verecektir. Ama bu beni endişelendirmiyor.”

“6 PUAN GERİYE DÜŞMEK ŞAMPİYONLUĞU ZORA SOKAR”

“Hala gidilecek uzun bir finiş var. Toplayabileceğimiz 24 puan var. Bu noktadan sonra hiç bir takımın 6 puan geriye düşme şansı yok. Çünkü 6 puan geriye düştüğünüzde şansınız çok çok azalmış oluyor. Bizim planımız maç maç devam ederek önce arayı kapatıp sonra da öne geçmek. 2009’dan beri sezonun bu döneminde Beşiktaş hep geriye düşmüş. Bu durumun sebebini bilmiyorum. Biz iyi çalışıyoruz ve sonuna kadar bu yarışın içinde kalmaya çalışacağız.”

“FENERBAHÇE’NİN BAŞINA ÇOK BÜYÜK BİR TRAJEDİ GELDİ”

“Milli takım arasına ihtiyacımız vardı. Ama sonraki ara istediğimiz bir ara değildi. Fakat Fenerbahçe’nin başına çok büyük bir trajedi geldi. Bence kimse de istemedi bu arayı ama ortada bir mecburiyet vardı. Belki sakat oyuncusu çok olanlar istemiştir bu arayı. Bunun etkilerini ancak maçlarda göreceğiz”

“BEŞİKTAŞ HER ŞEYİN ÜSTÜNDE”

“Geleceğim ile ilgili yazılanlar çizilenler beni hiç bir şekilde etkilemiyor. Bu yazılanlar yaptığım işin bir parçası. Sorun haline getirmiyorum. Elimden gelenin en iyisini ekibimle birlikte yapmaya çalışıyorum. Burada hepimizin dikkate alması gereken Beşiktaş her şeyin ve bütün bireylerin üstünde. Ben de burada hizmet ettiğim sürece elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim”

“BURADA BULUNMAKTAN HİÇ PİŞMANLIK DUYMADIM”

“Fenerbahçe’ye yapılan saldırı benim gelişim zamanında yapılmış olsaydı gelmek için asla bir tereddüdüm olmazdı. Burada 1,5 yıldır bulunuyorum. Pişmanlık duymadım ve bunu gerçekten inanarak söylüyorum. Beşiktaş çok büyük bir kulüp ve burada çok ciddi bir baskı var. Ben büyük bir kulüplerde bu baskıya alışığım. Burada iki günde kalmış olsam yirmi yıl da kalmış olsam yine aynı şeyi söylerdim. Olup bitenler kararımı hiç bir şekilde etkilemezdi.”

“VELİ’NİN SAKATLIĞI ÇOK SİNİR BOZUCU”

“Sakatlıkların analizini yaptık. Fazla sayıda değil sakatlığımız. Bazen önleyici davranıyoruz. Oyuncuları 3-4 gün dinlendiriyoruz. Yaşadığımız sakatlıkların çoğu darbe sakatlıkları. Antrenman metodumuz ile ilgili değil. Baktığınız zaman diğer takımlarda da aynı sakatlıkları görebiliyorsunuz. Veli’nin durumu çok sinir bozucu. Omuzundaki sakatlığı 2,5-3 senedir devam eden bir durum. Farklı tedavi yöntemlerini deniyor. İyiye gidiş var ama bazen artıyor sakatlığı. Bu gün koşulara başladı. Son gün karar vereceğiz”

“DEMBA BA’NIN KATKISI OLMADAN KESİNLİKLE AYNI TAKIM DEĞİLİZ”

“Forvet oyuncuları teknik direktörler için en büyük zorluğu yaratan bir pozisyon. Oyuncular için de bu böyle. Oyuncular gol attığı sürece hem oyuncuya hem teknik direktöre övgüler gelir. Ronaldo ve Messi’yi dışarıda tuttuğunuzda bütün oyuncuların iniş çıkışları olur. Böyle durumlarda oyunculara destek olmak gerekir. Demba Ba’ya destek oluyoruz. Bizim için çok önemli bir oyuncu. Son bir kaç haftadır formu düşmüş olabilir. Ona yardımcı olmaya çalışıyoruz ama O’nun da bize yardımcı olması gerekir. Çünkü O’nun katkısı olmadan kesinlikle aynı takım değiliz. Neyseki Cenk Ve Mustafa’da şu an hazır durumdalar.”

“ANKARA BİZİM İÇİN ÇOK İYİ”

“Kendimize ait bir evimiz yok. Şu ana kadar Ankara’da çok iyi gittik. Çok da seçeneğimiz yok stat konusunda. Kazanınca iyi yer kaybedince neden Ankara sesleri yükseliyor hemen. Ankara bizim için çok iyi orada çok iyi destek alıyoruz”

“İSTEDİĞİNİZ HER OYUNCUYU ALAMIYORSUNUZ”

“Elimizde iyi bir kadro var ve 9 aydır beraberiz. Neler yapabileceğimizi gösterdik. Avrupa’da iyi işler çıkarttık. Ligde de yolumuza devam ediyoruz. Geride kalan 1,5 senede istediğimiz oyuncuların tamamını alamamış olabiliriz. Ama futbolun gerçeği sizin istediğiniz transferin gerçekleşmesi için bir çok koşullar gerekli. Bunların en önemlisi de mali koşullar. İstediğimiz tüm oyuncuları alamamış olabiliriz fakat elimizdeki şu kadro iyi bir kadro”

“ŞAMPİYONLUK YARIŞINDA FİZİKSEL DURUMDAN DAHA ÖNEMLİSİ PSİKLOJİYİ SAĞLAM TUTABİLMEK”

“Genç bir takımınız olduğunda işler iyi giderken herkes iyidir. Sezon çok uzundur ve Real Madrid’in Barcelona’nın bile iniş çıkışları olur. En zor olan ise sezon boyunca özellikle psikolojik noktada devamlılığı yakalayabilmektir. Hatta şampiyonluk yarışında fiziksel durumdan ve oyuncu kalitesinden daha önemli olan psikolojiyi sağlam tutabilmek ve tecrübe ile bunu avantaja çevirebilmektir. En zoru da bunu sezonun tamamına yayabilmektir. Bu zaten teknik direktörün başarması gereken en zor şeydir. Sezonun son bölümünde oluşan baskıyı tecrübe ile ancak atlatabilirsiniz. Ama geçmişte ne yapılmalıydı noktasından bakmak yerine kalan 8 maça nasıl konsantre oluruza bakmamız lazım.”

“HÜKÜMETİN SPORA DESTEK VERMESİ ÇOK OLUMLU BİR HAREKET”

Slaven Bilic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takım kaptanları ile yaptığı toplantıyı olumlu bir hareket olarak değerlendirirken “Cumhurbaşkanı’nın Devlet kanadının Hükümetin bu konu ile ilgilenmesi bununla ilgili çözüm önerilerine katılımcı bir şekilde ortak olması çok güzel bir olay. Futbolu sporu seven bir hükümet ve devlet olması her zaman iyidir. Hırvatistan’da sporu seven bir devlet başkanı varken her şey çok iyiydi o dönemde ciddi bir gelişme kaydettik. Sonra iktidar değişti her şey geriye gitti. Spor hükümetin bu şekilde katılması iyi bir niyettir. Tabii ki Emre’nin de çok deneyimli bir oyuncu olarak bu çözüm önerilerine katkıda bulunmaya hakkı vardır” diye konuştu.

REZA ZARRAF SORUSUNU CEVAPLAMADI

Hırvat hoca Beşiktaş Vodafone Arena’dan loca satın aldığı ve Ümraniye’yi gezdiği iddia edilen Reza Zarraf ile alakalı soruya cevap vermekten kaçındı. “Takım ekip futbolcu kulüp olarak şampiyonluk için gereğinden fazla motive olduklarını belirten Hırvat hoca, Atiba’nın kalması yönündeki isteğini bir kez daha yinelerken yönetimle bir sonraki sezonun planlamasını yaptığını da sözlerine ekledi.