SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal’da Fransız teknik direktör Arsene Wenger, mali açıdan iyi durumda oldukları için üst düzey oyuncularını satma gerekliliği duymadıklarını açıkladı.

Wenger, Manchester City’nin ilgilendiği iddia edilen Jack Wilshere’ın takımdaki geleceği ve genel olarak genç oyuncularla çalışma tercihi hakkında İngiltere basınına açıklamalarda bulundu.

Wilshere’ı takımda tutacaklarını belirten 65 yaşındaki Wenger, “Finansal açıdan zor günler yaşadığımız dönemlerde, 18 ile 23 yaş arasındaki üst düzey performans sergileyen oyuncularımızı satmak zorunda kalmıştık. Şu anki mali durumumuzda ise en iyi oyuncularımızı satma gibi bir zorunluluğumuz yok. Bir oyuncu 23-24 yaşlarında gerçek bir futbolcu haline gelir. Eğer onları yetiştirip bu yaşlarda satarsak diğer kulüpler için çalışmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Genç bir takımla mücadele etmenin önemine değinen Fransız teknik adam, “Kilit oyuncularınız 30 yaşına yaklaştığında, transferde gençlere yönelmek durumunda kalırsınız. Bu durumda, 30’lu yaşlarda oyuncu transfer etmeye devam etmeniz, yaş ortalaması yükseleceği için takımın performansını olumsuz etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Geçmiş yıllarda transfer yapmadığı gerekçesiyle eleştirilen Wenger, Cesc Fabregas, Samir Nasri, Robin van Persie ve Gael Clichy başta olmak üzere birçok önemli oyuncusuyla yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Buna karşın Arsenal, son yıllarda Mesut Özil, Alexis Sanchez ve Danny Welbeck gibi isimlere yüksek bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna katmıştı.