SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erkekler 110 metre engellide olimpiyat ve dünya şampiyonluğu bulunan 31 yaşındaki Çinli atlet Liu Xiang, sakatlıklar yüzünden aktif kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Liu, Çin’deki sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo’daki hesabına, “Emekli oluyorum. Yeni bir yolculuğa başlamak istiyorum” yazarak 2000 yılında adım attığı profesyonel kariyerine nokta koyduğunu duyurdu.

2008’de ülkesinin başkenti Pekin’in evsahipliği yaptığı olimpiyatlardaki erkekler 110 metre elemelerinde piste çıkan ancak sağ aşil tendonundaki sakatlık sebebiyle yarıştan çekilen Liu, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Gerçekten iyi değilim. Artık koşamıyor ve zıplayamıyorum. Acı olsa da başka seçeneğim kalmadığını söylemek zorundayım. Ayağım her defasında bana olumsuz cevap verdi. Ayağımdan nefret ediyorum, pisti ve engellerimi ise çok seviyorum. Keşke sakatlanmasaydım ama dünyada ‘keşke’lere yer yok. Sakatlandım ve bunu sükunetle kabul etmekten başka yapacak bir şey yok.”

2004 Atina Olimpiyatları’ndaki 12.91 saniyelik derecesiyle dünya rekorunu egale eden ve “Çin’in atletizmde olimpiyat altını kazanan ilk erkek sporcusu” unvanını alan Liu, 2006’daki bir etkinlikte 12.88’le dünya rekorunu kırmıştı.

2007 Osaka Dünya Şampiyonası ve 2008 Valencia Dünya Salon Şampiyonası’nda altın madalya alan 31 yaşındaki atlet, 2012 Londra Olimpiyatları’ndaki elemelerde aşil tendonu koptuğundan bu yana herhangi bir yarışa katılmamıştı.