SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2 puandan fazlası

7 Nisan 2015

Sade adı ‘süper Lig’ olan ligimiz yaklaşık 15 gün kepenk kapatmadan önce oynanan son randevuydu dün geceki maç. Fatih Terim Stadı üzerine gök delinmişcesine yağan yağmur sahayı iiyice ağırlaştırmıştı. Bu zemin futbol oynamak isteyen takımlar için büyük handikaptı. Takım sahaya çıkarken stat hoparlöründen çalınan Kayahan’ın “Bizimkisi bir aşk hikayesi” şarkısı tribünlerdeki duygu yoğunluğunu arttırdı, siyah beyazlı taraftarlara tatlı anılarını hatırlattı. Bir haftada iki kritik maç kaybederek zirve yolunda büyük yara alan Beşiktaş için dün akşam 3 puan çıkarmak şampiyonluk yarışına tutunmak açısından olmazsa olmazdı.

EV SAHİBİ DEĞİLDİ

Ancak karşısında ligin en iyi defan yapan ekiplerinden biri vardı, artı siyah beyazlılar ev sahibi görünmesine rağmen sahanın sahibi Başakşehir’di. Üstelik Abdullah Avcı’nın öğrencileri oynamaktan çok oynatmayı tercih eden futbol mantelatileriyle belki de tribünlerin diline pelesenk olan ‘yere yatsana’ tezahüratını en çok hak eden ekipti.

İlk 45 dakika boyunca oyun kurmakta zorlanan Beşiktaş bir de fiziki açıdan güçlü olan rakibin direnciyle karşılaşında epey zorlandı. Tüm takım koşan, basan ve savunma yapan Başakşehir, rakibin pas yollarını tıkayınca ofansif anlamda etkisin kaldı Beşiktaş. Mücadelenin ilk etkili atağı 33. dakikada Sosa’dan geldi. Arjantinli milk yarı biterken yine ceza alanı içinde rakip kaleyi yokladı, bu kez de Volkan gole izin vermedi.

HAYALET FORVET

İkinci yarının büyük bölümünde de Beşiktaş ofansif tıkanıklığı aşamadı. Bundan takımı ileriye taşıyacak Gökhan Töre, Olcay gibi isimlerin çok bozuk olmaları etkiliydi. Özellikle Gökhan çok bozuktu, ayağına gelen neredeyse tüm topları ezdi. Demba ba’daki düşüş çok şaşırtıcı. Adeta hayalet bir forvete dönüştü. Senegalli, Mehmet Batdal’ın yaptığının onda birini yapamadı dün akşam. Çalışıp didinen, bir şeyler yapmaya çalışan tek isin yine Atiba’ydı. Artık Beşiktaş’ta tartışılan adam haline gelen Bilic’in son yarım saatteki Oğuzhan, Cenk ve mücadele biterken yaptığı Kerim hamleleri de hücuma etkinlik kazandıramadı, tıkanıklık sürdü. Her hafta irtiba kaybeden, son iki maçta gol bile atamayan Beşiktaş dün gece iki puandan fazlasını kaybetti, belki de ligi…

Son bir söz de Mete Kalkavan’a… Oyunun kalitesini olumsuz etkiledi ve Süper Lig ayarında bir hakem olmadığını gösterdi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek