SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

ultrAslan’dan zehir zemberek sözler

Galatasaray taraftar grubu ultrAslan, resmi sitesinden yaptığı açıklama ile Türkiye Futbol Federasyonu'nun Fenerbahçe'nin maçlarını ertelemesini sert bir dille eleştirdi.

Güncellenme: 13:39, 06/04/2015
ultrAslan’dan zehir zemberek sözler

İŞTE ULTRASLAN’IN AÇIKLAMASI

Öncelikle Cumartesi gecesi yaşanan futbol ve insanlık dışı hadiseden dolayı başta yaralı otobüs şoförü ve yakınları olmak üzere tüm Fenerbahçe Camiası'na geçmiş olsun diyoruz. Bu vahim olayın aydınlatılması ve futbolun ruhuna aykırı olan bu saldırıyı düzenleyenlere karşı adaletin kısa sürede işlemesi en büyük temennimizdir.

Olayın ilk anından bu yana özellikle medya yoluyla büyük infialler yaratılması konusunu ise hayretle izlemekteyiz. Saha dışında yaşanan bu vahim olayın, sahayı etkilememesi için çaba sarf etmesi gereken yetkililerin olayı ısrarla sahalara yansıtma çabası oldukça düşündürücüdür ve ibretle izlenmektedir. Özellikle “Liglerin Ertelenmesi” talebi ve buna verilen olumlu cevapları anlamak mümkün değildir.

Ülkemizde bu menfur saldırılar ne yazık ki ilk kez yaşanmamaktadır. Sporu yönetenlerin beceriksizlikleri ve basiretsizlikleri ise bu saldırılara ne yazık ki çanak tutmaktadır. Bugün kriz yönetmekten ve adalet sağlamaktan aciz TFF'nin Fenerbahçe'nin maçlarını erteleme kararı ve sonrasındaki tepkiler ise yakın tarihte yaşanan olaylara göz atıldığında ülke sporunda en hafif tabirle çifte standardın ne boyutlara ulaştığını göstermektedir!

1 – Henüz bu sezon içerisinde maçtan 2 saat önce Diyarbakır'da takım otobüsümüzün camlarının patlaması ile sonuçlanan saldırı sonrası takımımız yine aynı şehirde maça çıkmıştır.

2 – Geçtiğimiz sezon ise Karşıyaka maçı öncesi İzmir'de basketbol takım otobüsümüz benzer bir saldırıya maruz kalmış, şoför yaralanmış ve takımımız ertesi gün maça çıkmıştır.

3 – Bu sezon Cizrespor deplasmanına giderken zırhlı araçlarla geçmelerine rağmen taş ve patlayıcı maddelerle saldırılara maruz kalan Göztepe takımı da maça çıkmıştır.

4 – Geçtiğimiz sezon Burak Yılmaz'a Rize deplasmanında çakı atılması ve çakının göz altına isabet etmesi sonucu maçın tatil edilmesi gerekirken hakem maçı sürdürmüştür.

5 – Kadıköy'de yakın dönemde Bünyamin Gezer, yan hakemin kafasının yarılmasına rağmen “Kadıköy'de 50bin kişiyi tutamayız” diyerek maçı oynatmış ve açıkça talimatları çiğnemiştir.

6 – Saha dışında yaşananlardan liglerin ertelenmesi ise yine aynı sezonun başında 3 Temmuz Şike Süreci ile ilgiliydi. O dönem panikle ne yapacağını bilemeyen federasyon ligleri ertelemiş ve adaleti sağlamak yerine uzatarak ligleri sadece geç başlatmış üzerine bir de Play-Off saçmalığı ile gündem karmaşası yaratmıştı.

Verilebilecek sayısız örnekten bir kaçını bu şekilde sıralamak mümkündür. Görüldüğü gibi müsabaka öncesinde yaşanan saldırılarda bile maçları oynatan bir federasyon, söz konusu Fenerbahçe olunca birden maç ertelemeye kalkıyor, ligleri ertelemeyi gündeme alıyor! Sakat oyuncu sayısı fazla olan Fenerbahçe'nin bu talebinin bu şartlarda olumlu karşılanması ise ne yazık ki masumane görünmüyor!

Medya baskısıyla ligleri ertelemeyi tek çözüm görenler ise geçmiş örneklere bakarlarsa 3 Temmuz sürecindeki gibi ligi ertelemenin çözüm değil, daha büyük karmaşa getirdiğini görecektir. Başımızda da o dönemkinden daha da beceriksiz, basiretsiz ve adaletsiz federasyon yöneticileri olduğu düşünülürse yine adaletin umursanmayacağı, birilerinin çıkarlarının ön plana atılacağı aşikardır.

Özellikle sporu yönettğini sananların ve spor medyasının ise Büyük Provokatör Mahmut USLU'nun açıklamalarını desteklemeleri son derece manidardır. Sahada sonuçları görülen tescilli şikeyi sahaya yansıtmamak için kırk takla atarak ülke futbolunu bitirenler, saha dışında yapılan saldırıyı ise saha içine çekmek için bu provokatöre omuz vermektedir!

Bugünden sonra alınacak kararlarda bir başka husus ise bunların “emsal” teşkil edecek olmasıdır. Bugün saldırıdan dolayı futbolu sekteye uğratmak, böyle saldırıların faillerini cesaretlendirecek ve belkide eylemlerini “ses getirir” boyuta ulaştıracaktır. Kendi yöneticilerimizde “dahil” işgüzarlık yapıp “ligler ertelensin” açıklamaları yapanlar, bu boyutuyla da futbola zarar verdiklerini görmelidir!

Son söz; Bu menfur hadise derhal mutlaka aydınlatılmalı, cana kastedenler yargılanmalı, ancak ortada zarar gören sporcu yokken ve lig maçlarına 1 hafta süre varken futbol liginin tek bir maçı bile ertelenmemelidir.

Bir kez olsun ilkeli ve tarafsız davranın ertelemeyi değil çözümü seçin!

ultrAslan