SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Lig ve kupa maçlarını erteledik çünkü…”

Fenerbahçe'ye yapılan saldırının ardından ligde ve kupada maçlar bir hafta ertelenirken konuyla ilgili yetkililerden önemli açıklamalar geldi.

Güncellenme: 17:09, 06/04/2015
“Lig ve kupa maçlarını erteledik çünkü…”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, gerçekleştirdikleri toplantı ile F.Bahçe’ye yapılan saldırıyı kınadılar.

TFF Başkanı Demirören, liglerin ve kupa maçlarının bu hafta ertelendiğini dile getirirken, bu ertelemenin tüm kulüplerin başkanları tarafından ortak alınan bir karar olduğunu dile getirdi.

İşte Demirören ve Gümüşdağ’ın açıklamaları;

TFF Başkanı Yıldırım Demirören:

“Fenerbahçe’nin kupa ve Bursaspor maçını iptal etmiştik. Bunun iptal sebebinin tek nedeni yaşanan olayın terör olayına inanmış olmamız. İkincisi de futbolcularımızın psikolojik durumlarına önem verdiğimiz için. Bugün Türk futbolunda güzel bir şey yaşandı. Bütün kulüp başkanları lig maçlarının kaydırılmasını talep etti. Yapılan olaya tepki olarak önemli bir gelişme. Yarından itibaren kupa maçlarının ve lig maçlarının hepsi bir hafta kaydırılmıştır. Kulüp başkanlarına teşekkür etmek istiyorum. Biz federasyon olarak tamamının ertelenmesine sıcak bakmıyorduk. Bu olayı yapan kişinin ödül almış gibi olmasını göstermek istemiyorduk. Ama bütün kulüp başkanlarının yaşanan olaya tepki için bu kararı vermesinden dolayı da teşekkür ediyorum.”

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ:

“Yaşanan elim olayı bugün de tüm kulüp başkanları olarak hepimiz kınadığımızı, futbolla uzaktan yakından bir ilişkisi olmadığını, ruh sağlığı bozuk olan, insanlık dışı, akla vicdana sığmayan davranışı hepimiz kınıyoruz. Fenerbahçe camiasına geçmiş olsun diliyoruz. Sadece Fenerbahçe’ye değil, Türk sporuna yapılan bir eylem ve rengi yok. Her renge yapılan bir eylemdir. Hiçbir camia ile bağdaştırmak istemiyorum. Zaten faili meçhuller en yakın zamanda bulunacak. Bugün kulüpler birliği vakfının herkesin mutabakatıyla Süper Lig ve kupa maçlarının oynanmaması, statta maç izleme isteği olmadığını, hepimizin bu eyleme destek vermek istediğimizi söylemek istiyorum. Bir daha inşallah böyle bir şey yaşanmaz. Bir aradayız, tek vücuduz. Futbolu dimdik ayakta tutmaya söz veriyoruz. Türk futbolu geçmişte olduğu gibi bugün de ayaktadır. Verilen ara futbol kulüplerinin hepsinin tek vücut olduğunu göstermektir. Güvenlik anlamında sıkıntımız yoktur.”