SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kalite farkı

6 Nisan 2015

Güzel havadan mı, erken maç saatinden mi, rakibi küçümsemekten mi yoksa aklımızı başımızdan alan Fenerbahçe'ye yapılan silahlı saldırının etkisinden midir bilmem; ilk yarısı Galatasaray adına büyük rehavet içinde geçen bir maç izledik.

Galatasaray'ın eksikleri vardı ama rakibi Karabükspor ligde şu ana kadar en zor galibiyet alabilen ekiplerinden biriydi. Bu çerçevede Galatasaray'ın ilk yarıda 3. bölgede baskılı başlayıp sonuca ilk 20 dakikada gitmesini beklerdim, ancak olmadı.

Kalecinin büyük hatasını Yasin ile değerlendirene kadar gol pozisyonu üretmeyi bırakın, orta sahada rakibine çok rahat geçebilme şansları verdi birçok defa.

Karabük rakip defansı eksik yakalayarak tehlikeli ataklar da yaptı hatta Muslera'nın muhteşem kurtarışı olmasa duran toptan bir gol kazanmaları işten bile değildi.

OYUNA MÜDAHALEDE GECİKTİ

Ancak futbolun gerçekleri ortada. İki takımın kadro kalitesi ve ligdeki hedefleri arasında puan sıralamasının da ortaya koyduğu yadsınamaz farklar var.

İşte bu oyuncu kalitesindeki farklar ikinci yarı Galatasaray'ın ikinci gole ulaşmasını sağladı. Sınırlı kapasitede ve özellikle 3. golden sonra tamamen oyun disiplininden kopmuş bir Karabük karşısında tamamen ofansif bir futbolla karşılık veren bir Galatasaray…

İkinci yarı Galatasaray'ın adını koyamadığım bu rahat futbol oyun anlayışı Karabükspor'a skoru 3-2'ye getirme şansı tanıdı. Bunun bir sebebi de Hamza hocanın oyuna geç müdahale etmesiydi. 2. bölgede zaten büyük bir boşlukla oynayan ev sahibi takımda Olcan ve Emre desteği daha erken dakikalarda daha verimli sonuçlar getirebilirdi.

Bol gollü bol pozisyonlu, futbolun görsel güzelliklerinin de olduğu, centilmence bir maç izledik. Bu anlamda futbolseverlerin genel olarak mutlu olduğunu tahmin edebiliyorum.

Fenerbahçe futbol kafilesine yapılan saldırı bir an durup her şeyi gözden geçirmemize neden oldu. Bu saldırı bir ilkti, dilerim son olur; camialar içindeki, taraftarlar arasındaki kavgalar için, futbolumuzun geleceği, insanlığımız için…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek