SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dilmen’e göre saldırının nedeni…

Ünlü yorumcu Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'nin takım otobüsünün Rize dönüşü kurşunlanması hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Güncellenme: 08:25, 06/04/2015
Dilmen’e göre saldırının nedeni…

Fenerbahçe takım otobüsünün silahlı saldırıya uğramasının ‘sportif gerginlik’ ile açıklanamayacağını belirten spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, “Ben açıkçası bu yaza kadar, seçime kadar böyle şeylerin olabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Güntekin Onay ve Rıdvanm Dilmen’in NTVSpor kanalındaki ‘Yüzde Yüz Futbol’ programında yaptıkları açıklamalardan satır başları şu şekilde;

GÜNTEKİN ONAY: “Psikopatın biri silahı çekti vurdu tamam… Onu destekleyenler de var ama sosyal medyada… Böyle insanlar var.”

RIDVAN DİLMEN: “Yayına girmeden önce anlattım. Yani akıl tutulması olmuş insanlarda. Fakat bu çok üzücü. Bu ciddi bir problem. Son 7 günü bir düşünelim neler olduğunu; çok uzağa gitmeyelim. Elektrik kesintisi, Emniyet Müdürlüğü’ne saldırı, rahmetli olan savcının durumu, dünkü olay… Sonra yargılamalarda mesela; Çarşı Grubu’nun yargılanması var. Ertelenmiş galiba. Almanlar geliyor mesela, mahkemeyi takip ediyor. Türkiye’de Passolig uygulaması var itirazı Almanlar yapıyor mesela. Bunlar tuhaf değil mi sence? Passolig’in savunucusu falan da değilim ayrı konu.

Bu bir sportif olay değil, bunun kupayla bilmem neyle de ilgisi yok. Bu 3 Temmuz sürecinden önce de Fenerbahçe-Trabzon maçları gergin geçerdi. Benim dönemimde de gergin geçerdi.

Ben açıkçası bu yaza kadar, seçime kadar böyle şeylerin olabileceğini düşünüyorum. Çünkü yaşananlar bunu gösteriyor. İki ay önce Fenerbahçe, Rize’ye gitti. Trabzon’a dört beş kez gitti. Trabzonspor’un ikinci başkanı Yakup Bey; tebrik ediyorum kendisini. Süper bir konuşma yaptı. Alkışlayarak izledim.

Trabzonspor’un taraftarına, insanlarına da saygısızlık yapmak istemiyorum, onlar da üzülüyorlardır muhakkak. Fakat senin söylediğin tarzdaki insanlar sadece Trabzonsporlu değil. Bir sürü manyak dolu. ‘Niye lastiğe ateş etmedin ölmediler’ falan… Böyle geri zekalı, manyak, insan değil ama bu temelde…”

GÜNTEKİN ONAY: “Diyelim ki otobüs şoförü vuruldu. Allah korusun kontrolü kaybetti karşı şeride girdi. İki otobüs çarpıştı, 80 kişi hayatını kaybetti. Bunun sorumlusu kim?”

RIDVAN DİLMEN: “Gözüken tablo şu, kaya taş falan vardı. Şimdi silah atıldı. Direkt şoföre atılıyor. Bunun amacı bu otobüsü devirmek, viyadüğe atmak.Çoluğu çocuğu aileleri, hamd olsun ki şoför kardeşimiz de iyiymiş. Sporcular da sağlıklı şekilde geldi. Türkiye’nin genelinde de bu olaya sağlıklı yaklaşımlar oldu.

Türkiye’de din, dil, ırk ayrımı yoktu. Ben böyle şeyler bilmezdim ya… Bunu bir yerlere getirmek, insanlara da dur demeye; herkese görev düşüyor. Yani kaşıdıkça kaşıyoruz. ‘Niye lastiğe ateş etmediniz’ gibi garip laflar söyleniyor.”

Yayınlanma Tarihi:08:23,