SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Grekoromen’de zirve yine Millilerimiz’in

33. Uluslararası Vehbi Emre&Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası sona erdi. Türkiye A Milli Grekoromen Güreş Takımı, 77 puanla şampiyon oldu.

Güncellenme: 23:36, 05/04/2015
Grekoromen’de zirve yine Millilerimiz’in

İstanbul’da düzenlenen 33. Uluslararası Vehbi Emre & Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası’nda 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanarak 77 puan toplayan Türkiye A Milli Grekoromen Güreş Takımı, şampiyonluk ipini göğüsledi.

Ahmet Cömert Spor Salonu’nda gerçekleştirilen turnuvanın ilk gününde Türkiye’yi temsil eden güreşçilerden 98 kiloda Cenk İldem ve 80 kiloda Aslan Atem altın madalya, 71 kiloda Yunus Özel gümüş madalya, 59 kiloda Fatih Üçüncü ise bronz madalya kazandı.

21 ülkeden 250 sporcunun katılım sağladığı Vehbi Emre&Hamit Kaplan Güreş Turnuvası’nın ikinci gününde mindere çıkan Türk sporcular, bütün sıkletlerde altın madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. 66 kiloda ay yıldızlı mayo giyen Abdulsamet Uğurlu altın madalya, Cengiz Arslan ise bronz madalyayı boynuna geçirdi. 75 kilodaki milli güreşçi Emrah Kuş zirvede yer alırken, 98 kiloda Metehan Başar, altın madalya, Kansu İldem bronz madalya kazandı. 130 kiloda başarılı maçlar çıkaran sporculardan Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi Rıza Kayaalp, kürsünün ilk sırasına yerleşti. Yine aynı kiloda Ali Nail Arslan da gümüş madalyaya uzandı.

Bu sonuçların ardından 6 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan Türkiye A Milli Grekoromen Güreş Takımı, 77 puanla şampiyon oldu. 38 puanla Belarus ikincilik elde ederken 30 puanla Kazakistan kürsünün üçüncü sırasına yerleşti.

“AVRUPA OYUNLARI’NIN BELİRLEYİCİ UNSUNLARINDAN BİRİSİ OLACAK”

Güreş Federasyonu Başkanvekili Oktay Aktaş, Vehbi Emre-Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası’na 21 ülkeden yaklaşık 250 sporcunun katılım gösterdiğini ifade ederek, “Vehbi Emre&Hamit Kaplan Grekoromen Güreş Turnuvası’nın ikinci günündeyiz. Türk güreşinin şanına yakışır bir turnuva yapılıyor. Güçlü rakipler var, sporcularımız da canla başla mücadele ediyorlar. Takım halinde birinci olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Haziran ayında Azerbaycan’da yapılacak Avrupa Oyunları hakkında da açıklamalarda bulunan Aktaş, “Avrupa Oyunları bildiğiniz gibi Haziran’ın 3’üncü haftasında yapılacak. Şu anda sporcular hazırlık dönemindeler. Bu müsabakalar oradaki takımın belirleyici unsurlarından birisi olacak. Durumumuz iyi görünüyor Avrupa Oyunları’nda da istediğimiz sonucu alacağız” ifadelerini kullandı.

“ARTIK KARİYERİMDE BRONZ VE GÜMÜŞ MADALYAYA YER YOK”

Dün yapılan müsabakalarda 98 kiloda altın madalyanın sahibi olan Cenk İldem, Vehbi Emre Güreş Turnuvası’nda üçüncü kez altın madalya kazandığını belirterek, “Bu sene Hamit Kaplan adını da aldı. Tabii bu bizim için bir basamak, önümüzde Azerbaycan’da yapılacak olan Avrupa Oyunları var oraya iyi hazırlanıp en iyi şekilde temsil etmemiz için burada başarılı olmamız lazımdı. Çünkü burası Avrupa Oyunları’ndan önce büyük bir organizasyon. Avrupa genelinde de önemsenen bir turnuva. Ülkemize altın madalya getirdiğim için de mutluyum. Kamplarımız devam ediyor Avrupa Oyunları’nda da zirveye çıkmak istiyorum. Kariyerimde ikincilik üçüncülük bayağı bir var. 12 tane madalyam var. Artık kariyerimde bronz ve gümüş madalyaya yer yok. Bundan sonra hep zirvede olmak istiyorum” şeklinde konuştu.