SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor’un Kongo asıllı Fransız futbolcusu Cedric Bakambu, “İyi bir sezon geçiriyorum. İyi goller attım. İyi bir sezon geçirmemin sebeplerini sadece bende aramamak gerekir. Biz takımca çok iyi bir sezon geçiriyoruz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) resmi yayın organı TamSaha Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Bakambu, anne ve babasının Kongo asıllı olduğunu, daha sonra Fransa’nın başkenti Paris’e taşındıklarını bildirdi.

Ağabeylerinin Kongo’da doğduğunu, kendisinin ise Paris’te dünyaya geldiğini ifade eden Bakambu, hem Afrika hem de Avrupa kültürünü aldığını, bu iki kültürün karışımıyla yetiştirildiğini kaydetti.

Bakambu, çocukluktan itibaren futbola karşı çok büyük bir sevgi beslediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Daha çok mahallede arkadaşlarımla futbol oynuyordum ancak doğduğumdan beri futbola yeteneğim vardı, bunu hissediyordum. Özellikle 1998 yılında Fransa’da yapılan Dünya Kupası beni çok etkiledi. Futbolu iliklerimize kadar hissettik Paris’te. O coşku mükemmeldi. Ondan sonra Paris’in tamamında ve bütün ülkede futbola olan ilgi, sevgi çok büyüdü. Ben de bundan çok etkilendim. O Dünya Kupası’na kadar sadece sokakta futbol oynuyordum ancak Dünya Kupası ufkumu açtı ve bu işin kulüplerde profesyonelce yapıldığını idrak ettim. Bu sayede de profesyonel bir kulüpte eğitim almaya başladım.”

Futbola mahalle kulübü Vitre’te başladığını, daha sonra Ivry’ye geçtiğini ifade eden Bakambu, “Bu iki takımda da oynarken açıkçası futbolcu olmak niyetinde değildim. Sadece arkadaşlarımla güzel vakit geçiriyordum. Ancak burada yaşadığım tecrübelerden sonra arkadaşlarımın arasından sıyrılmaya başladım. Daha sonra ilerlemeye ve insanların dikkatini çekmeye başladım. İş daha sonra kendiliğinden gelişti. Ama futbola kesinlikle eğlence olsun diye başladım” değerlendirmesinde bulundu.

Bakambu, Bursaspor’a gelmeden önce Sochaux Kulübünde dört yılının geçtiğini anımsatarak, burada futbolunu çok daha fazla geliştirdiğini, profesyonelliği öğrendiğini anlattı.

Bursaspor’a Türkiye’ye geldiği ilk günlerde biraz sıkıntı çektiğini, uyum sorunu yaşadığını vurgulayan Bakambu, zamanla takıma ve arkadaşlarına alıştığını, oynamaya başladıkça da adaptasyonunun kolaylaştığını, bundan sonra yeşil-beyazlı takıma daha fazla faydalı olacağına inandığını belirtti.

Kariyerinin en gollü sezonunu geçirdiğinin anımsatılması üzerine Bakambu, şu değerlendirmede bulundu:

“İyi bir sezon geçiriyorum. İyi goller attım. İyi bir sezon geçirmemin sebeplerini sadece bende aramamak gerekir. Biz takımca çok iyi bir sezon geçiriyoruz. İyi hücum ediyoruz. Çok iyi silahlarımız var. Spor Toto Süper Lig’in en fazla gol atan takımı olmamız da bunu gösteriyor. Gol atma becerisiyle birlikte yanımızda ve arkamızda oynayan oyuncuların verdikleri paslar ve geliştirdikleri ataklar da bize çok büyük güç sağlıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde siz de yetenekliyseniz gol olarak karşılığını buluyor. Olan biten bence budur. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Maç maç üzerine koymaya çalışıyorum. Bazı maçlardan sonra kendimi iyi hissetmiyorum evet ama daha iyiyi hedefliyorum. Performansımı hep arttırmak istiyorum. Gol olarak bunun karşılığını bulabilmek de benim için büyük bir motivasyon kaynağı.”

Bakambu, idolünün Brezilya’nın eski golcüsü Ronaldo olduğunu küçükken video oyunlarında Brezilya’yı seçip Ronaldo ile goller atmaya çalıştığını, Türkiye’de ise Beşiktaşlı Gökhan Töre ile Galatasaraylı Burak Yılmaz’ı beğendiğini dile getirdi.

Bursaspor’a çok daha fazla katkı sağlamayı hedeflediğini belirten Bakambu, Kongo Milli Takımı ile Dünya Kupası’nda boy göstermeyi de çok arzuladığını ifade etti.