SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Barcelona’nın 2013 yılında 83 milyon Euro ödeyerek Santos’tan transfer ettiği Neymar’ın, 2010 yılında Chelsea’nin kapısından döndüğü öğrenildi.

Genç futbolcunun “Neymar: My Story” isimli biyografisinde anlatılan olay, Chelsea’nin Santos ile her konuda anlaştığı ve Neymar ile görüşmelere başladığını ortaya çıkardı. O dönem henüz 18 yaşında olan yıldız futbolcuya oldukça cazip bir teklif sunan İngiliz ekini, Neymar’dan gelecek cevabı beklemeye başladı.

“BİRAZ DAHA BEKLE”

Aldığı tekliften sonra başta Pele olmak üzere o dönem Brezilya Milli Takımı’nın başında bulunan Mano Menezes’e danışan Neymar, iki isimden de aynı cevabı aldı.

Özellikle Pele, İngiltere’ye gitmeye hazırlanan genç futbolcuya “Yaşın henüz çok genç… Bir süre daha Santos’ta kalıp gelişimini tamamlamalısın… İngiltere’de hemen forma giymen zor… Birkaç yıl sonra kendine daha güvenli bir şekilde yurtdışına çıkabilirsin. Biraz daha bekle… Şimdilik takımında kalman senin için en iyi tercih olacaktır” diyerek Neymar’ı Santos’ta kalmaya ikna etti.

Mano Menezes de Pele’ye benzer uyarılarda bulunarak, Neymar’ın üç yıl daha Santos forması giymesini sağladı. İki isim böylece, yıldız futbolcunun ülkesinde kendisini daha da geliştirmesine ve Barcelona’ya doğrudan oynayabilecek bir seviyede transfer olmasına vesile oldu.