SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Carlo Tavecchio, Türkiye’nin Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) yönetim kurulunda olması gerektiğini söyledi.

İtalya’nın Torino kentinde bu akşam İtalya ile İngiltere milli takımları arasında oynanacak hazırlık maçı için bu kentte bulunan FIGC Başkanı Tavecchio, burada Başbakanlık Müşaviri İlker Dilek ile görüştü.

Tavecchio, Dilek ile yaptığı özel görüşmede, UEFA Yönetim Kurulu için geçen hafta yapılan seçimi ele aldı. 1990’dan bu yana UEFA Yönetim Kurulu’nda yer alan asbaşkan Şenes Erzik’in görev süresini tamamlamasıyla boşalan koltuğa Türkiye’nin aday gösterdiği Servet Yardımcı’nın seçilememesine değinen Tavecchio, “Biz, Servet Yardımcı’yı destekledik. Yardımcı’nın dolayısıyla Türkiye’nin UEFA Yönetim Kurulu’nda yer almaması bizi üzdü. Türkiye’nin olması lazımdı” dedi.

Başkan Tavecchio, görüşmede Dilek’e Türkiye ile İtalya arasındaki her türlü sportif işbirliklerine de hazır olduklarını söyledi.

Bu arada Başbakanlık Müşaviri Dilek, Carlo Tavecchio ile görüşmesinden önce İtalya Hakemler Birliği Başkanı Marcello Nicchi ile bir araya geldi. Nicchi, Dilek’i İtalyan hakemlerin düzenli olarak her hafta milli takım kampı Coverciano’da yaptığı genel seminerlerine davet etti.

Nicchi, aynı zamanda Türkiye’de genç hakemlerin dönem dönem İtalya’ya gelerek bu seminerlere katılabilecekleri yönünde öneride bulunurken bu konuda her türlü desteği vereceklerini de kaydetti.