SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA 56.’sı gibi oynadık!

MİLLİ takımın, olmazsa olmaz 3 puan parolasıyla çıktığı Hollanda karşısında bunu son dakikalarda kaybetmiş olması üzüntü vericiydi. Bana göre Fatih Terim'in öğrencileri grupta oynadığı diğer maçlara göre en akıllı performansı Hollanda'da sergilediler. Ne yaptığını bilen, disiplinli oyun ortaya koyan milliler, son dakikalardaki baskıya dayanamadılar. Maç stratejisi kesinlikle doğruydu. Oynanan akıllı futbol gelecek adına umut verirken ne yazık ki aynı şeyi skor için söyleyemiyoruz. Terim elindeki imkanların en iyisini kullanmaya çalıştı. Maç öncesinde yaşanan birçok talihsizliğe rağmen Hollanda deplasmanından 1 puan aldı, galibiyeti kaçırdı.

FATİH hocanın yönettiği takımlarda hiç görmeye alışık olmadığımız bir sistemle sahaya çıktık. “Biz Türkiye'yiz, asla çekilmeyiz, sürekli gol ararız, baskı yaparız” anlayışının bir kenara bırakıldığı bir maç izledik. Kapalı oynayıp kontrataklarla pozisyon aradık. Bu sistem bize artık kendimizi dev aynasında görmediğimizi de gösterdi. Bir anlamda Avrupa'nın kalburaltı takımları gibiydik. Lüksemburg veya Letonya'dan farksızdık.

Haddimizi, yerimizi bilerek oynadık. FIFA sıralamasında 56. basamağa kadar gerilemiş olan Türkiye, yeniden ayağa kalkabilmek için sanırım bir süre daha böyle oynamak zorunda kalacak.

BU sistemin bir nedeni de yenemezsem en azından kalemde çok gol görmeyeyim endişesiydi. Çünkü Hollanda'ya karşı açık oynarsan kalende çok pozisyon yaşarsın. Tam bu planı tuttu derken son dakikada gelen gol işleri berbat etti. Ama milli takım böyle mücadele etsin, varını yoğunu ortaya koysun, iyi sonuçlar zamanla gelecektir.

İŞ bundan sonra biraz da mucizelere kaldı diyebiliriz. Ama önceki günkü çaba ve isteği görünce gelecek adına umutlanmamak olası değil. Milli takımın artık Fransa vizesi alabilmesi için kalan 5 maçını da kazanması gerekiyor. Kaybedilecek her puan umutlarımızı daha da azaltacak. Umarım en az kayıpla kalan maçları tamamlar en azından play-off oynamaya hak kazanırız. Sahada çok sağlam bir hakem karakteri vardı. Alman hakem, çok cesurdu ve gördüğünü çaldı. Darısı bizim ligimizdeki hakemlere.

Yazarın Diğer Yazıları