SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Umutlarımız tükendi

İLK kez Hollanda da tıpkı bizim gibi kazanmak zorunda olarak karşımıza çıktı. Son Dünya Kupası elemelerinde de iki takım aynı gruptaydı. Hollanda'da oynanan ilk maçın telafisi vardı, kaybettik.

İkinci maçta kazanmak zorundaydık, sonuç yine hüsran oldu. Ama dün, gruplara kötü başlayan, galibiyetten başka çaresi olmayan iki favorinin mücadelesi vardı sahada.

Milliler, topun kontrolünü rakibe bırakıp, savunmada açık vermeyip ani ataklar ataklarla pozisyon arayacak bir sistemle sahaya çıktı. İlk 45 dakika itibarıyla haddinden fazla yaptığımız pas hataları hariç planlarımız tuttu.
Mehmet Topal, Ozan Tufan ve Selçuk'tan kurulu üçlü orta sahamız, Hollanda orta alanına yakın oynadı. Onlara yaptıkları baskılar sayesinde Hollanda'ya kolay oyun kurma şansı tanımadılar. Hollanda, Sneijder'in birkaç pası dışında heyecanlandıran bir atak geliştiremedi.
Millilerin kapalı futbolu rakibe çok pas imkanı tanıdı ama pozisyon üretmelerine izin vermedi. Ay-yıldızlı ekibimiz ise sol kanattan geliştirilen ataklarda Burak ve Mehmet Topal ile iki müsait fırsatı kullanamadı.
Hollanda kalesinde yakaladığımız 3. pozisyonda golü bulduk. Hem Gökhan Töre'nin takibi ve ortası, hem Volkan Şen'in pası hem de Burak'ın gol vuruşu alkışlanacak nitelikteydi. Dün eğer pas trafiğimizi biraz daha uzun tutabilsek, Hollanda'yı oyundan düşürebilir, daha rahat bir futbol sergileyebilirdik.
ARTIK ÇOK ZOR
RAKİP, Bas Dost'un oyuna girmesinin ardından çift pivot santrfora döndü. Yani Hiddink, galibiyet için tüm kozlarını sahaya sürerken orta alanda De Jong ve Wijnaldum'u oyundan alıp orta sahadaki direncini azalttı.
Hollanda çok pas yapmak yerine uzun toplarla hücum etmeye çalıştı. Bu zaaflardan faydalanıp ikinci golü bulabilirdik.
İkinci golü atamamanın faturası bizim için ağır oldu. Gereğinden fazla geri çekildik, ayağa oynayıp rakip yarı sahada topu tutmamız gerekiyordu. Biz ne yaptık, rakip kaleye yükleneceğimize, şut atacağımıza  geriye döndük. Sadece Depay ve Sneijder‘in bireysel yeteneklerine kalan Hollanda'nın ekmeğine yağ sürdük. Sneijder, denedi denedi sonunda golü attı.
Bir anlık dikkatsizlik bizi sadece galibiyetten değil belki de EURO 2016'dan etti.
Hevesimiz kursağımızda kaldı. Son dakikada umutlarımız artık tükendi. EURO 2016 vizesi alabilmemiz için artık tüm maçlarımızı kazanmak zorundayız. Ancak Çek Cumhuriyeti, İzlanda ve Hollanda'yı artık geçmemiz çok ama çok zor.
Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek