SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı Neymar, ülkesinin en çok gol atan futbolcusu Pele’nin tahtına her geçen gün biraz daha yaklaşıyor.

Brezilya Milli Takımı’nın Fransa ile oynadığı hazırlık maçında takımının ikinci golünü atan Neymar, ülkenin iki efsane golcüsü Jairzinho ve Rivellino’yu geride bıraktı. Gol sayısını 43’e yükselten genç yıldız, milli forma ile en fazla gol atan 5. futbolcu olmayı başardı. Üstelik Neymar, bu sayıya 61 maçta ulaşarak, 43 golü 101. maçta atan Jairzinho ve 120. maçta atan Rivellino’dan daha başarılı bir grafik çizdi.

Brezilya Milli Takımı forması ile 95 gole imza atan Pele, ülkesinin en golcü futbolcusu olmaya devam ediyor. Neymar’ın, Pele’nin tahtına oturabilmesi için öncelikle Romario, Ronaldo ve Zico’yu geçmesi gerekiyor. 74 maçta 56 gol atan Romario, 88 maçta ağları 66 kez havalandıran Zico ve 105 maçta 67 gol atma başarısı gösteren Ronaldo’dan sonra 113 maçta 95 gol atan ülkenin en büyük efsanesi Pele geliyor.

CBGlHmPW4AAG2tI

PELE İNANMAK İSTEMİYOR

Henüz 23 yaşında olan Neymar’ın Pele’yi geçmesi hayal değil. Oynadığı maçlarda 0.7’lik bir gol ortalaması tutturan genç yıldız, 0.8 ortalamaya sahip Pele’ye oldukça yakın bir grafik sergiliyor. Ancak Pele bu gerçeğe pek istemiyor.

Efsane golcü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Neymar, süper bir yıldız, mükemmel bir yetenek. Yeni bir kral, yeni bir Pele olmak imkansız. Son olanı, annem ve babam dünyaya getirmiş” diyerek Neymar’ın kendisini geçemeyeceğini söyledi. Hatta daha ileriye giden Brezilyalı efsane “Asla Pele olamaz. Bunu bilin” diye konuştu.

Kendisini eşsiz ilan eden Pele konuşmasının devamında “Beethoven şu anda yaşasaydı ünlü olur muydu? Elbette, yine dünyanın müzik alanında bir numarası olurdu. Ben bu dönemde de oynamasam yine bir numaralı futbolcu olurdum. İnsanlar bana futbolun bir hediye olarak doğuştan verildiğini unutuyor. O yüzden beni kimseyle karşılaştıramazsınız” diyerek adeta en büyük korkusunun Neymar’ın kendisini geçmesi olduğu izlenimi uyandırdı.

Rakamlar ise Pele’yi yalanlıyor. Genç yaşına rağmen oldukça fazla milli takım tecrübesi bulunan Neymar, şimdiki performansını devam ettirebilirse, gelecek yıllarda Brezilya’nın en büyük efsanesi olarak anılabilir.

Yayınlanma Tarihi:14:43,