SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor’da kongre krizi!

Yargıtay'ın yönetiminin görev süresiyle ilgili yerel mahkemenin kararını onamasının ardından Trabzonspor'da kongre baskısı yükselmeye devam ediyor.

Güncellenme: 14:38, 25/03/2015
Trabzonspor’da kongre krizi!

Trabzonspor’un son Olağanüstü Genel Kurulu’nda İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetim seçimi kazandı.

Kongrede ayrıca tüzüğün 68’inci maddesindeki, olağanüstü kongrelerde seçilen yönetimlerin görev süresinin, önceki yönetimin görev süresinin bitimine kadar olduğu yönündeki maddeye geçici bir ek madde ilave edildi. “Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir” şeklindeki geçici maddeye göre, tüzük gereği Aralık 2013’e kadar görev yapması gereken İbrahim Hacıosmanoğlu’nun görev süresi 2015 Aralık ayına kadar uzatıldı.

Ek maddeyle ilgili yapılan ve birkaç kez tekrar edilen oylamada büyük tartışmalar çıktı, ancak Kongre Divan Başkanlığı ek maddenin kabul edildiğini açıkladı. Bunun üzerine 2 genel kurul üyesi, Trabzon 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açarak oylamada usulsüzlük olduğu gerekçesiyle, geçici maddenin iptal edilmesini talep etti.

Mahkeme de itirazı haklı bularak, “Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak üzere 2 yıl eklenir” şeklindeki geçici maddeyi iptal etti. Trabzonspor yönetimi, bunun üzerine Yargıtay’a başvurarak yerel mahkemenin kararına itiraz etti. Yargıtay, 2 defa eksik evrak nedeniyle iade ettiği dosya hakkındaki kararını verdi ve gerekçeli kararın yazılmasını tamamladı.

Buna göre, Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin görev süresinin uzatılmasıyla ilgili ek maddenin iptali yönünde yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

ZAMAN KAZANMA HAMLESİ

Trabzonspor Yönetim Kurulu, Yargıtay’ın bu kararı üzerine karar düzeltme isteme hakkını kullanmaya karar verdi. Yargıtay kararının pazartesi günü kulübe ulaşmasının ardından yönetimin 15 gün içinde karar düzeltme başvurusu hakkını kullanacağı öğrenildi.

Yönetimin bu tutumu camiada, ”Zaman kazanmaya çalışıyorlar. Yapmaları gereken tek şey bir an önce kulübü kongreye götürmek” değerlendirmeleri yapılmasına sebep oldu.

DİVAN KURULU YAPILACAKLARI ELE ALACAK

Bu arada Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu’da Yargıtay’ın son kararını değerlendirmek üzere yarın saat 15.00’te geniş kapsamlı bir toplantı yapmayı kararlaştırdı. Toplantıda Yargıtay’ın kararı ve bundan sonra yapılacaklar masaya yatırılacak. Yönetimin Divan Kurulu’nun toplantısına temsilci gönderip göndermeyeceği belli olmadığı bildirildi.

Öte yandan Trabzonspor’un eski yöneticilerinden Celil Hekimoğlu, kulübün kaosa gitmemesi adına yönetimin bir an önce kongre kararı alması gerektiğini belirtti, “Zaman kazanmak adına atılacak her adım, yarın bugünkünden çok daha büyük sorunları beraberinde getirecektir” dedi.

Bazı yerel gazeteler de yönetimi kongreyi geciktirmekle suçladı. Karadeniz’in Sesi Gazetesi, “Kulübü kaosa sürüklemeyin. Yönetimin direnme çabası kulübün geleceği için büyük endişe yaratıyor” ifadesini kullanırken diğerleri de yönetimin kulübün önünü açmak için bir an önce kongreye gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yayınlanma Tarihi:14:37,