SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milliyet gazetesi yazarı Atilla Gökçe, Türkiye’nin Euro 2016 Elemeleri grup maçında Hollanda ile deplasmanda karşı karşıya geleceği mücadelenin televizyondan yayınlanıp yayınlanmayacağının henüz belli olmadığını belirtti.

Gökçe’nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle: “Futbolumuz, bugüne kadar eşine rastlanmamış bir krizle karşı karşıya.

Hollanda- Türkiye milli maçını televizyondan izleyip izleyemeyeceğimiz henüz belli değil.

TMSF'nin 11 Mart'ta aldığı “Show TV'nin maçı yayınlamaması” kararı, son anda değişmezse, bilin ki 50 yıl geriye gidip Hollanda- Türkiye maçını radyodan dinleyip gazetelerden okuyacağız. Tıpkı 60'lı yıllarda olduğu gibi. O yıllarda sınırlı da olsa maçın iki – üç dakikalık özetini sinemalarda “Dünya Haberleri” gösterimi ile izleyebiliyorduk. Ama TMSF'nin kararı hukuk açısından o kadar bağlayıcı ki, bugünkü yayın hakları nedeniyle hiçbir kanalda özeti bile yayınlanamaz. Dijital çağımızda maç görüntülerine ulaşmak teknolojik olarak sonsuz kolaylıklarla mümkün olsa da -internet dahil- canlı yayını elde edemezsiniz. Hollanda'da yayın hakkına sahip kanala Türkiye'den ulaşabilir ve bu yayını evinizdeki televizyonunuza taşırsanız ne ala! Ötesi mümkün değil.

40 milyon euro

Futbolda 2016 Avrupa Şampiyonası ile 2018 Dünya Kupası eleme maçlarının yayın hakkı 2014 Mart'ında UEFA tarafından ihaleye çıkarıldı. Bu ihalenin Türkiye haklarını Sadettin Saran'ın şirketi kazandı. Saran, daha sonra alt lisans anlaşmasıyla bu hakkını AKS TV'ye verdi. Anlaşma gereğince 2016 elemeleri kapsamında 10 hazırlık maçı ve 10 resmi maç yayını için ödenecek paranın 40 milyon Euro olduğunu öğrendim. Bilindiği gibi TMSF, AKS TV'nin yayın kanalı olan Show TV'nin yönetimini üstlenmiş durumda. Bugüne kadar kanal yönetiminin personeline dokunmadılar. Kanalın “müdahale” sürecinde zarar görmemesi için gerçekten özenli ve titiz bir yaklaşım gösterdiler. Ne var ki konu Show TV'den yayınlanacak maçlara geldiğinde üst yönetim 11 Mart'ta Hollanda maçını “yayınlamama” kararı aldı.

Öğrendiğime göre, Saran Holding ile TMSF ya da AKS TV arasında karar sonrası hiçbir resmi görüşme yapılmamış. Temsilciler ya da teknik ekipler arasında bir diyalog olabilir. Ama o düğmeye kim basacak? TMSF ile Saran arasındaki sözleşme şu ana kadar feshedilmiş değil. Dolayısıyla bu maçın Show TV dışında bir kanaldan yayınlanması hem hukuk açısından, hem de teknik koşullar bakımından adeta imkansız!

Önemli kayıplar

UEFA, bu maçın yayınlanamaması durumunda, hiç kuşkunuz olmasın, hem sportif, hem de hukuksal tepki gösterecektir. Bu tepkinin ülkemize hiçbir şey kazandırmayacağı, aksine çok önemli kayıplara yol açacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

TMSF, yayın anlaşmasını kanalın koşulları bakımından ekonomik anlamda yanlış bulabilir. Ancak ekonomik açıkları – örneğin sponsor ve reklam gelirlerini artırarak- kapatma çabası göstermediği anlaşılıyor. Yine de anlaşmayı feshederek Saran Holding'i maç yayınını pazarlama konusunda serbest bırakabilirlerdi. Şu ana kadar böyle bir şey de olmadı.

Bir milli maçın tv ekranlarından yayınlanamaması hem yanlıştır, hem de hizmetin engellenmesi dolayısıyla ayıptır. Bu ayıbın resmi kurumlar aracılığıyla sergilenmesi ise skandal değilse nedir? Show TV'nin yayınla ilgili tüm görevlileri, sanki yayın yapılacakmış gibi işlerinin başında. Düğmeye basıldığı anda Milli Takımımız'ın Hollanda ile oynayacağı maçı seyredebileceğiz.

Ama o düğmeye kim basacak? Skandalı kim önleyecek? Bekliyoruz, göreceğiz!”