SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) 39’uncu olağan kongresi, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Reed Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Kongreye, UEFA’ya üye 54 ülke federasyonunun başkan ve yöneticileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan UEFA Başkanı Michel Platini, 8 yıllık görev süresinde elde ettikleri başarıların yanı sıra önlerinde çözülmeyi bekleyen birçok sorun olduğunu belirterek, bunları, siyasi müdahaleler, şike, doping, şiddet, ırkçılık ve aşırıcılık olarak sıraladı.

Avrupa’da son dönemde artan milliyetçilik ve aşırıcılıktan dolayı endişe duyduğunu vurgulayan Platini, “Bunun futbol sahalarına kadar inmemesi için kamu otoriteleri ile birlikte mücadele etmemiz önemli. Holiganları statlardan uzak tutmak ve futbolda şiddetin önüne geçmek için spor polisi kavramının oluşturulması gerek” ifadelerini kullandı.

Futbolun birlik içerisinde yönetilmesi gerektiğini aktaran UEFA Başkanı, “Paydaşlarımızı asla düşman olarak görmemeliyiz, onlar bizim ortaklarımızdır. Bazen acı hissetsek de son düdük çalana kadar oyunda kalmalıyız. Bunu, hayatımızın en önemli oyunu olarak görüp oynamak zorundayız” diye konuştu.

UEFA’daki görevi boyunca ulaşılan başarıların sadece kendisine ait olmadığını, bu başarılarda herkesin payı bulunduğunu belirten Platini, “Başarılar, UEFA İcra Kurulu’na aittir ve onlara çok teşekkür ediyorum. Başarılar ayrıca eski başkanların çalışmalarının bir ürünüdür. Biz başlama çizgisinden başlamadık, sağlam bir kurum vardı” şeklinde konuştu.

Hep birlikte romantizm ve realizmin birleşiminin mümkün olduğunu gösterdiklerini ifade eden Platini, UEFA’nın diğer futbol organizasyonları içerisinde eşsiz bir model olmasını başardıklarını savundu.

Konuşmaların ardından yıllık faaliyet raporları okunarak onaya sunuldu. Kongrede, UEFA başkanlığı ve yönetim kurulu üyeleri için seçim yapılacak.

39. Olağan UEFA Kongresi’ne Türkiye Futbol Federasyonu’nu temsilen Başkan Yıldırım Demirören, 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, 2. Başkanvekili ve Profesyonel Kurul Başkanı Arif Koşar, Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Mustafa Beyazlı ile Genel Sekreter Kadir Kardaş katılıyor.