SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Boks Birliği (AIBA), 2016 Rio Olimpiyatları’na vize almak için ilk kez düzenlenen AIBA Profesyonel Boks (APB) maçlarında ringe çıkan ve 4’te 4 yapan milli boksör Adem Kılıçcı ve Onur Şipal’i, “APB dünya şampiyonu” ilan etti.

Boks Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, daha önce “APB açılış sezonu şampiyonu” ilan edilen Kılıçcı ve Şipal’ın unvanları, “APB dünya şampiyonu” olarak değiştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, iki milli boksörü tebrik ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Adem ve Onur’un bu başarısı tüm boks camiasına hayırlı olsun. Onlar ringde bizlere büyük bir gurur yaşatmıştı, AIBA’dan gelen bu haberle sevincimiz ikiye katlandı. Bu başarı ülkemize armağan olsun. Şimdi onlardan tek istediğimiz Rio Olimpiyat Oyunları’nda şanlı bayrağımızı göndere çekmeleri, Allah yollarını açık etsin.”

Türkiye’yi Rio’da temsil edecek milli boksör Kılıçcı, İstanbul’da düzenlenen maçlarda yenilgi almamış ve ABP’de şampiyonluğa ulaşan ilk sporcu olmuştu.

Şipal ise Kılıçcı’nın şampiyonluk kemerini takmasından bir gün sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 69 kiloda final maçına çıkmış ve “APB şampiyonluk kemeri”ni kazarak Rio Olimpiyat Oyunları’na gitmeyi garantilemişti.