SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sow Fener’e hayat verdi

23 Mart 2015
SON yılların en ilginç maçlarından birini izledik. Bir tarafta şampiyonluk için kazanmaktan başka çaresi olmayan Fenerbahçe, diğer yanda Avrupa'ya sürpriz bir şekilde veda ederek tüm ağırlığını lige veren Beşiktaş.
ÖNCE Beşiktaş'tan başlayalım… Teknik patron Slaven Bilic, sadece kadroyla değil, sistemle de oynadı maç öncesinde. Brugge önünde oynanan kötü futbol sonrasında Olcay'ı kulübeye çekerken, orta sahaya Tolgay'ı monte etmiş. 4-2-3-1 yerine 4-1-4-1'e dönerek Fenerbahçe orta sahasının fazla top yapmasını engellemeye çalıştı. Zaman zaman da Sosa ve Gökhan'ı ileri kaydırıp Demba Ba'yı destekledi. Beşiktaş, hem ayağında top yaptı hem de orta saha üstünlüğünü Fenerbahçe'ye kaptırmayarak baskı yemedi. İkinci yarıda da daha çok hücumu düşünerek önemli tehlikeler de üretti.
KÜFÜR VARSA ATILMALIYDI
FENERBAHÇE'YE gelirsek… Önce futbolundan başlayalım. Gökhan Gönül'ün maç öncesi sakatlanması ve Mehmet Topuz'un sağ bekte oynaması Fenerbahçe'nin oyun yapısını ciddi şekilde etkiledi. Hücumda tüm yük Caner'e bindi. Caner, hem Gökhan Töre'yi marke etmeye hem de kanattan bindirme yapmaya çalıştı. Maç içinde ise önce Meireles, sonra da Kuyt'ın sakatlıkları İsmail Kartal'ın hamle şansını elinden aldı. Bir de Emenike olayı var ki, anlaşılacak gibi değil.
NİJERYALI oyuncu taraftarla tartışıp sahadan çıkmak istedi. Nitekim ilk yarı sonunda gittiği soyunma odasından da dönmedi. Emenike son haftalarda kaçırdığı gollerle taraftarı resmen çıldırtmıştı. Yine karşı karşıya pozisyonu auta vurunca bardak taştı. Taraftarın isyanına Emenike'nin bu şekilde karşılık vermesi büyük bir hataydı. Hiçbir futbolcunun sahayı terketme lüksü yok. Bu saatten sonra Fenerbahçeliler Emenike'den fayda beklemesin.
HAKEM Fırat Aydınus vasat bir yönetim gösterdi. Emenike'nin hem formasını çıkarması hem de kendisinden izinsiz oyun alanını terk etmesi nedeniyle sarı kart göstermesi gerekirdi. Mümkün olduğunca oyunu bölmemeye çalıştı. Ancak iki takım aleyhine de hatalar yaptı. Emre ile Bilic arasında başlayan sonrasında diğer isimlerin de katılmasıyla büyüyen ve yatıştırılan tartışmada eğer küfür varsa mutlaka ihraç kararı çıkmalıydı.
SONUÇ olarak Fenerbahçe,      bu galibiyetle şampiyonluk yarışına tekrar ortak oldu. Son 9 hafta nefesleri kesecek.
Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek