SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Korkaklar kaybeder…

23 Mart 2015
İki kale arkasının boş olması Kadıköy'deki mücadeleyi bir derbi maçı havasından çıkarmıştı. Club Brugge maçının moral bozukluğunu üzerinden atıp, ligdeki konumunu korumak için sahaya çıkan Beşiktaş'ta sistem yine değişmiş 4-1-4-1'e dön-müştü. Atiba'yı savunmanın önüne tek koyan Bilic, solda Olcay'ın yerine topa daha hakim ama daha az seri Sosa'yı yerleştirmişti. İlginç olan stoperlerden birinin yine kulübede olması, Necip'in ise defansın göbeğinde sahaya çıkmasıydı.
Sıralamada rakibine göre avantajlı olan siyah-beyazlıların stresi de daha azdı. İsmail Kartal da meslektaşının hamlesine değişik bir dizilişle cevap verdi. Her zaman kullandığı 4-3-3'ün dışına çıkan sarı-lacivertliler, 4-2-3-1'le orta alanı rakibe bırakmamak niyetindeydi. Gökhan'ın son dakika sakatlığı Fener için büyük handikaptı, çünkü alternatifi yoktu.
EMENİKE BİTMİŞTİR
Sakin başlayan maçın ilk devresine futbol dışı olaylar damga vurdu. Fenerbahçe tribünlerinde artık kredisi biten Emenike'de ısrara bir de kaçan yüzde yüzlük pozisyon eklenince Kadıköy'de ortalık karıştı. Zaten sabıkası olan Nijeryalı el kol hareketleriyle birlikte formayı da çıkarıp atınca tribünleri çıldırttı. Artık isterse bir maçta 10 gol atsın ya da mucizelere imza atsın Emenike için Fenerbahçe macerası bitmiştir. Taraftarla böylesine bir polemiğe giren futbolcu için her şeyin eskisi gibi devam etmesi mümkün değil.
Değişiklikler yararlı oldu
İlk 45 dakikalık bölümde topa hakim gibi gözükse de Beşiktaş'ta anlamsız bir tutukluk vardı. İkinci yarının başında Emenike'yi kaprisi yüzünden dışarı alan İsmail Kartal, Kuyt'ın beklenmedik sakatlığıyla 3. oyuncu değişikliğini yapmak zorunda kaldı. Ancak mecburi değişiklikler Fenerbahçe'yi daha efektif bir takım haline getirdi.
FEnerbahçe hak etti
Beşiktaş ilk etkili atağını ancak 81. dakikada Demba Ba ve Oğuzhan'ın kaçırdığı pozisyonlarla gerçekleştirdi. Bu bile özellikle hücum alanında ne kadar etkisiz kaldıklarının göstergesiydi. 3 puana daha çok ihtiyacı olan taraf Fenerbahçe arzuladı, kovaladı ve hak ettiği galibiyeti aldı.
Beşiktaş için henüz her şey bitmiş değil ancak üst üste iki kritik mağlubiyetin altından psikolojik olarak kalkabilir mi, sanmıyorum… Türkiye kariyerinde henüz derbi kazanamayan Slaven Bilic'in Beşiktaş'ının da artık ciddi ciddi tartışılması gerekir. Adına türküler yakılan Demba Ba hayalete dönmüş, Veli dökülüyor, defans her an hataya açık, sahada Beşiktaş adına ayakta kalan tek isim Atiba… Gerisi yalan.
Hırvat hoca şunu anlasın, bu takımın geriye yaslandığı ve dolayısıyla korkakça oynadığı bir maçı kazanması mümkün değil. Kime karşı olursa olsun…
Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek