SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ahmet Çakar’dan bomba yazı

Sabah Gazetesi Yazarı Ahmet Çakar, bugünkü köşesinde Fırat Aydınus'un, Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinde Emmanuel Emenike'ye kart vermemiş olmasının kural hatası olduğunu ve karşılaşmanın tekrar edilmesi gerektiğini yazdı...

Güncellenme: 10:39, 23/03/2015
Ahmet Çakar’dan bomba yazı

İşte Ahmet Çakar’ın gündeme bomba gibi düşen yazısı… 

Türk hakemlerini anlayabilmek mümkün değil. Tıpkı dün akşam Fırat Aydınus’u anlayamadığımız gibi. Hakemliğe yeni girmiş ve amatör maçları henüz yönetmeye başlamış bir hakeme ilk ders olarak şunu söylerler: “Gol sevinci ya da protesto için formasını çıkartan oyuncu sarı kart görür.” Daha sonra da şu kuralı öğretirler: “Bir oyuncu hakemden izinsiz sahadan çıkamaz.” Daha sonra da şu kuralla devam ederler: “Bir oyuncu sebebi ne olursa olsun saha dışındaysa hakemin izni olmaksızın sahaya giremez.”

Şimdi ben Fırat’a soruyorum! Seyirciyi protesto etmek amacıyla formasını çıkartan Emenike’ye kart verdin mi? İkinci soruyla devam ediyorum… Hakemden izinsiz sahadan çıkan Emenike’ye başka bir sarı kart verdin mi? Üçüncü sorumu da yönelteyim. İsmail Kartal’ın kenarda ikna ettiği Emenike kafasına göre sahaya girdiğinde bu izinsiz girişten sarı kart gösterdin mi?

Bütün bu olaylar 1-2 dakika içinde gerçekleşti ama Fırat’tan ‘tık’ yok. Sarının S’si kartın K’si yok! Bu kartların hiçbirisi yoruma açık değil. Oyun kuralları kitabında 10 yıllardır bulunan emirler ve amatör hakemlere bile ilk olarak öğretilen bu kurallar dün akşam Fırat tarafından uygulanmadı. Bu açık bir kural hatasıdır. Şayet kural uygulanmış olsaydı Fenerbahçe daha ilk yarıda 10 kişi kalacaktı. Pek tabii ki bu kural hatası da maçın tekrarını gerektirir.

Aslında dün gece için söylenecek çok şey var. İsmail Kartal’ın disiplin zafiyeti kabak gibi ortaya çıktı. Son oyuncuyu Kartal değil Emre Belözoğlu değiştirdi. Bekir soyunuyordu; Kartal Bekir’i düşünürken Emre ve Kartal ağızlarını kapatıp konuşarak karar değiştirdiler. Ve gelelim Demba Ba’ya… Bu işler secdeye varmakla olmuyor. Secdeyle Türk halkının kalbini kazandın ama dün akşam ellerinle derbiyi Fenerbahçe’ye verdin. Son sorum Bilic’e… Sen hoca mısın? Bir Liverpool maçı kazandın ama Türkiye’de bulunduğun sürede derbi zaferin yok. Demba Ba’ya 90 dakika katlanmanın hangi mantıksal açıklaması olur? Tolgay sakatlanmasa oyundan alacağın yoktu. Yazık hakemi, antrenörü, futbolcusu ve seyircisiyle dün gece Türk futbolunda EL REZİLLİKO seyrettik.

Ahmet Çakar: Bunun adı derbi değil “el… paylaşan: AMKSpor

Yayınlanma Tarihi:08:46,