SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nda Tayland’ın evsahipliği yaptığı sezonun 2. yarışını, 2. sırada bitirdi.

Tayland’daki 4 bin 554 metrelik Uluslararası Chang Pisti’nde düzenlenen yarış, 17 tur üzerinden koşuldu.

Yarışa “pole” pozisyonundan başlayan Kawasaki Pucetti takımı sürücüsü Kenan Sofuoğlu, bu üstünlüğünü 3 tur koruyabildi. Bu turun ardından MV Agusta Reparto Corse’den Fransız Jules Cluzel’in üstünlüğü ele geçirdiği mücadelede Kenan Sofuoğlu, bir ara 5’inciliğe kadar geriledi.

Kenan Sofuoğlu, 10. turda PATA Honda’nın Büyük Biritanyalı pilotu Kyle Smith ve 14. turda lider Cluzel’in yarış dışı kalmasıyla 3. sıraya çıkmayı başardı. Cluzel’in saf dışı kalmasıyla liderlik, CORE Motorsport Tayland’ın evsahibi pilotu Ratthapark Wilairot’a geçti. Üstünlüğünü yarışın sonuna kadar koruyan Wilairot, bitiş çizgisini ilk sırada geçerek Supersport kariyerinin ilk galibiyetini elde etti.

Son virajda Kawasaki Intermoto Ponyexpres’in ABD’li sürücüsü Patrick Jacobsen ile girdiği mücadelede, rakibini son düzlükte geride bırakan Kenan Sofuoğlu ise liderin 1,828 saniye arkasında yarışı 2. sırada tamamladı.

Bu sonucun ardından Wilairot, 36 puanla sürücüler klasmanında zirveye yerleşti. Kenan Sofuoğlu ise 30 puanla ikinciliğe yükseldi.

Yarışın ardından açıklamalarda bulunan milli motosikletçi Sofuoğlu, hava sıcaklığının mücadeleyi etkilediğini belirterek, “İkincilik kötü değil ama birincilik bekliyordum. Virajlardan istediğim gibi çıkamadım, şanzıman sorunu yaşadım. Bu soruna rağmen ikincilik iyi diyebiliriz. Şampiyonluk için çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Sezonun 3. yarışı, 12 Nisan’da İspanya’da yapılacak.

Sezonun ikinci yarışının ardından sürücüler klasmanının ilk 10 sırasındaki ve markalar klasmanındaki puan durumu şöyle:

Sürücüler klasmanı

1. Ratthapark Wilairot (Tayland) 36 puan

2. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) 30

3. Jules Cluzel (Fransa) 25

4. Patrick Jacobsen (ABD) 22

5. Gino Rea (Büyük Britanya) 22

6. Lorenzo Zanetti (İtalya) 20

7. Roberto Rolfo (İtalya) 18

8. Alex Baldolini (İtalya) 16

9. Lucas Mahias (Fransa) 13

10. Kyle Smith (Büyük Britanya) 13

Markalar klasmanı

1. Honda 41 puan

2. MV Agusta 32

3. Kawasaki 30

4. Yamaha 8