SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geri dönüş

22 Mart 2015

Futbolun gerçeği skordur şüphesiz. Ama bu maç için skora bakıp da maçla ilgili yorum yapabilmek çok zor. Kaybedenin de kazananın da büyük hatalar yaptığı, çok fazla pozisyona girdiği enteresan bir maç izledik.

Kasımpaşa ofansif oyuncu yapısı, yeni hocalarının motivasyonu ile golü ve alabilecekleri her türlü puanı isteyen bir 11 ile sahadaydı. Paşa ilk yarı itibari ile Galatasaray'a istediği top yapma alanını tanımak ve kaptıkları toplarla da etkin olmak gibi bir oyun anlayışı sergiledi ki, oldukça başarılı olduklarını söylemek lazım.

Neredeyse hiç orta saha mücadelesi izlemediğimiz ilk yarıda, Galatasaray'ın tüm hücumlarında kontratak futboluna uygun olan ayakları Babel ve Tunay başta olmak üzere hızlı futbolcuları ile cevap verdi Kasımpaşa. Oldukça enteresan defans anlayışları ise beklemediğim bir durumdu.

Çok becerikli olmasalar da ofsayt taktiği ile rakibi durdurmaya çalıştılar. Olcan dahil bir çok futbolcu Galatasaray'dan defans arkasına sarkmayı başardı ama sonuç alamadı ilk yarıda. Ama ikinci yarı aynı taktik Kasımpaşa'nın kalesinde ilk 10 dakikada 2 gol görmesine neden oldu.

Galatasaray'a gelince; istediği top yapma alanlarını bulmasına rağmen hücumda bir türlü sonuca gidemedi. Galatasaray'da bir şeyler eksik ama adını koyamıyorum. Moralsizlik mi, isteksizlik mi, futbolcular arasında bağlantı sorunu mu? Belki de hepsi. Bugün şampiyonluk yarışını çok etkileyecek bir derbi oynanacak ve 3 puanı aldığı taktirde büyük rahatlık yaşayacak bir Galatasaray var. Gelin görün ki ilk yarıda bu istekte bir takım göremedim. Evet, mücadele var ama bu seviye bir takımda olmaması gereken müthiş bireysel hatalar da söz konusu. Geriye dönüşlerde büyük sorun yaşandı.

Savunmada sıkıntı ciddi

Defanstaki sorunlar da ciddi. Ben Babel'in kaç kere gelip stoperlere rağmen topa vurduğunu sayamadım. Başka bir sorun atağa çıktıklarında kaybettikleri her top pozisyon olarak kalelerine dönüyor. Bu sorunlara rağmen gerçekten ofansif olarak heyecan verici bir takım.

İkinci yarı Burak'ın oyuna girmesi son dönemlerin en hızlı geri dönüşünü yaşattı Cimbom'a. Geçen hafta 80. dakikaya kadar 2-0 önde götürüp 2-2 bitirdiği maça nispet 2-0 dan 3-2'ye getirdiler skoru 13 dakika içinde. İzleyenler için müthiş keyifli bir maç oldu. Bol pozisyon bol gol. Ama teknik açıdan sistemi ve taktiği tartışılır bir maçtı. Devre arasındaki müdahalenin Galatasaray'a olumlu yansıdığı altı çizilmesi gereken bir gerçek. Tabii bir de

Yasin'in heyecanla izlediğim yükselen performansı Galatasaray adına pozitif bir gelişmeydi dün gece. Ama hepsinden önemlisi 2-0 dan maçı çevirebilme becerisini gösterebilmeleri oldu. Bu sonraki haftalar için büyük motivasyon olacaktır takıma.

Şu dakika itibari ile bu ligde olmayacak skor yok. Her takım, her takımdan puan alabilir. Ligdeki her takımın şiddetle puana ihtiyacı var. Ve maçları son dakikaya kadar skordan emin olamadan izleyeceğiz. Çok ilginç sonuçlara gebe bir lig yarışı bizi bekliyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek