SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Bu maçtan sonra şampiyon olamaz’

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini televizyon yorumcuları değerlendirdi.

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanacak derbide Fenerbahçe ile Beşiktaş karşılaşacak. Fenerbahçe kazanarak puan farkını 1'e indirebilir mi? Beşiktaş ise Avrupa'da yaşanan hayal kırıklığından sonra kazanarak farkı 7'ye çıkarabilir mi?

İşte ünlü spor adamlarının yorumları...
SİNAN ENGİN: "BRUGGE MAÇI GİBİ OLURSA..."

Üç ihtimalli bir maç. Gönlümden geçen Beşiktaş'ın kazanması ama Brugge maçındaki oyunu oynarsa yenemez. Maçın sonucu şampiyonluk için çok önemli. Hangi takım kazanırsa çok büyük avantaj elde eder. Derbilerin sonucu belli olmaz. Beşiktaş'ın kazanmasını istiyorum. Beşiktaş kazanacaktır.
GÜRCAN BİLGİÇ: "2-0 KAZANIR"

İki takım için de çok zor maç ama Beşiktaş için daha zor geçecek. Çünkü hem Perşembe'nin getirdiği yıpranmayı yaşayacaklar hem de Fenerbahçe'nin kazanma şansına karşı mücadele edecekler. Eğer İsmail Kartal; Alper ve Meireles'i kattığı bir 11 ile sahaya çıkarsa maç Fenerbahçe'ye döner. Fenerbahçe 2-0 kazanır.
ÜMİT AKTAN: "KADIKÖY'DE 2-1"

Fenerbahçe'nin 6,5 gün hazırlandığı bir derbiye Beşiktaş derbi için özel idman yapamadan 48 saat sonra çıkacak. Bu veri bile bana Fenerbahçe'nin kazanacağını söylüyor. Fenerbahçe'nin 2-1 kazanacağını düşünüyorum.
SERDAR ALİ ÇELİKLER: "TAHMİN YOK AMA"

Beşiktaş, Brugge'yi eleseydi bu derbide favori tarafı Beşiktaş olarak görürdüm ama Brugge mağlubiyetinin etkileri derbide de sürecektir. Bir kere Bilic maça çekingen çıkacaktır. Fenerbahçe, evinde baskılı gözüküyor. Sonuca yansıyan yeterli üretimi sağlayamasa da bir şekilde kazanmasını biliyor. Beşiktaş'ın Brugge'ye kötü bir mağlubiyetle elenmesinden sonra avantajın Fenerbahçe'ye geçtiğini düşünüyorum. Skor tahminim yok ama Fenerbahçe kazanmaya yakın taraf.
ALİ GÜLTİKEN: "BEŞİKTAŞ, 2-1..."

İki takım da yaralı. Fenerbahçe ligde mağlubiyet alırken, Beşiktaş Avrupa Kupası'nda hüsran yaşadı. İki takım için de çok zor bir maç ama başlangıç şartlarına rağmen lig şartlarına baktığımzıda puan avantajı olarak Beşiktaş'ın önemli bir avantajı var. Bu herşeye rağmen maça başlangıçta stratejik üstünlük getirir ama sadece başlangıç noktasında. Tabii sonra işin içine kadro, oyun stratejisi, teknik adamın etkinliği giriyor. Beşiktaş kontrayı iyi oyunuyor. Bu stratejiyi iyi uygularsa Beşiktaş'ın bu maçta favori olduğunu ve 2-1 kazanacağını düşünüyorum.
KEMAL BELGİN: "İBRE FENERBAHÇE'DEN YANA"

Zirveyi yeniden ilgilendirecek bir derbi. Fenerbahçe'nin saha avantajı, takım avantajı var ama o takımın bazı oyuncularının doğru yönde kullanılması gerekiyor. Beşiktaş, moral bozukluğu ile çıkacak. Bilic, Perşembe akşamı intihar etti, eğer bir yanlış yaparsa yeni bir intihar yaşanır. Beşiktaş; kalede Cenk olması şartıyla, klasik düzeniyle, takım oyunun yeniden sergilerse berabere kitlenebilecek bir maç olur. İki tribünün kapalı olması maç öncesi ve maç sırasında bazı tribünlerde bazı olayların muhtemel olduğunu da söyleyeyim. Skor tahmini yapmayı sevmem ama ibre Fenerbahçe'den yana.
TURGAY DEMİR: "FENERBAHÇE AVANTAJLI"

Fenerbahçe'nin avantajlı olduğunu düşünüyorum. Beşiktaş'ın mental olarak çöktüğünü görüyoruz zaten. Böyle derbilerde benim değer verdiğim iki istatistik vardır. %70 ev sahibi kazanır. Bu yazılı bir istatistiktir, belli bir şeydir. Bir de daha çok ihtiyacı olan kazanır. Bu da yazılı olmayan bir istatistiktir. Burada ev sahibi olan da, daha çok ihtiyacı olan da Fenerbahçe. Bu açıdan Fenerbahçe'nin avantajlı olduğunu ve 2-1 Fenerbahçe'nin kazanacağını düşünüyorum.
CAN ÇOBANOĞLU: "FENERBAHÇE KAZANIR"

Beşiktaş, umutla çıktığı ama ümit etmediği şekilde Avrupa Kupası maçından sonra elinde tek kalan kulvarı bırakmamak için mutlaka çok asılacaktır. Ancak Sosa ve Atiba'nın birlikte göbekte oyun içinde olması düşüncelerinin gerçekleştirmesinin şartıdır. Aksi takdirde Fenerbahçe orta sahası oyunu yönetip, yönlendirip final bölgesinde daha çok gol pozisyonu üretir hale gelir. Skor tahminim yok ama Fenerbahçe'nin kazanacağını düşünüyorum.
ALİ SAMİ ALKIŞ: "MANTIKLI SKOR"

Her iki takım da yaralı. Dolayısıyla yeni bir yenilgi karşısında çok ağır darbeler alacakları, kendi yönetim ve teknik kadrosu içinde çalkalanmaları yol açacağı kuşkusuyla kontrollü mü oynayacakları yoksa hırslı atak bir futbol oynacayacakları konusunda açık bir fikir vermiyor. Ama durarak, tempoyu düşürerek oynayanların da sonunun hüsran olduğu bu sezon çok fazla sergilenmiştir. Bu nedenle zorunlu olarak gollü ve mücadeleci bir maç bekliyorum. Hızlı oynamaya mecburlar. Mantıksal bir skor ile 2-1 Fenerbahçe'nin maçı alacağını düşünüyorum.
METİN TEKİN: "BEŞİKTAŞ KAYBETMEZ"

Beşiktaş açısından baktığımızda; en önemli nokta 3 gün önceyi kesinlikle unutmaları gerekiyor ki unutmuşlardır. Şu anda ligde Fenerbahçe'den 4, Galatasaray'dan ise 2 puan önde olduğunun bilinciyle bu derbiye çıkacaklardır. Kadıköy'de kazanmak gerçekten çok zor. Beraberlik de çok önemli bir strateji olacaktır. Ben bu maçı Beşiktaş'ın kaybetmeyeceğini düşünüyorum.
RÜŞTÜ REÇBER: "EĞER YENEMEZLERSE..."

Beşiktaş açısısından çok önemli bir maç. Aslında bu maç Beşiktaş'ın şampiyonluk maçı. Bilic'in tansiyonu yüksek maçlardaki performansı çok vasat ve bu tip maçlarda gerekli reaksiyonu gösteremiyor. Beşiktaş, Fenerbahçe'ye yenilirse puansal anlamda çok büyük bir değişiklik olmayacak ancak Beşiktaş'ın bu yenilgiden sonra şampiyon olma ihtimali yok. Fenerbahçe, Beşiktaş'ı yenerse; Beşiktaş şampiyon olamaz.