SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

AKP iktidarının en önemli seçim propagandası olan “Büyük Türkiye” söylemi, bir türlü realite ile bağdaşmıyor.

Öncelikle politik alanda yüzümüze vurulan “Büyüklük!”, sporda da sık sık aslında ne kadar küçük olduğumuzu gözler önüne seriyor. 47 milyar 86 milyon dolarlık cari açığa rağmen ekonomide büyüyoruz, IŞİD’den korkumuza düzenlediğimiz ve tanklarımızı bırakıp kaçtığımız Süleyman Şah Türbesi operasyonuna rağmen caydırıcı gücüz, işsizlik oranının yüzde 10.9’a çıkmasına rağmen refah düzeyi artan bir ülkeyiz…

Sadece politikada değil, sporda da dünyada söz sahibi bir ülke olduğumuz! ve oldukça geliştiğimiz! yalanı, yaşanan olaylar karşısında mum gibi eriyor. Bu acı gerçeğe son örnek hentbolda karşımıza çıkıyor. Avrupa Hentbol Federasyonu, Muratpaşa Belediyesi’nin maçlarını oynadığı Süleyman Evcilmen Salonu'nun yarı final müsabakası kriterlerine uymadığını bildiriyor. Bunun üzerine kulüp yöneticileri standartlara uygun salon arayışına başlıyor. Tarih yazarak hentbolda en büyük kupa olan EHF Kupası’nda yarı finaline yükselen Muratpaşa Belediyesi, ne yazık ki maçlarını oynayacak uygun salon bulamıyor.

Ama iktidarın söylemine göre spora yapılan inanılmaz yatırımlar sayesinde Türkiye, dünyada bu alanda söz sahibi bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Tıpkı duble yollar ve inşaat sayesinde medeniyetin geliştiğine inanmak gibi asıl gerçek saklanıyor. 

“BÜYÜK TÜRKİYE” BALONU

Haklı uyutmanın en basit yöntemlerinden biri olan futbola yapılan yatırımlar diğer spor alanlarına yayılmayınca, iktidarın “Şunu yaptık, bunu yaptık, onu da yaptık” söylemleri yine propagandadan öteye gidemedi. Bunun en çarpıcı örneği iktidarın “Kesin bizde” dediği Olimpiyat Oyunları’nı Japonya’ya kaptırdığımızda yaşadık. Ekonomik krizdeki Madrid’i bile 1 oyla geçebilen İstanbul, finalde Tokyo’ya 60’a karşı 36 oy alarak kaybetti. Böylece olimpiyat hayali bir başka bahara kaldı.  

Üstelik futbola yapılan onca yatırıma rağmen Avrupa Şampiyonası alamıyor, Süper Lig’e seyirci bulamıyor, Olimpiyat Stadyumu’nu kullanamıyor, Türkiye Milli Takımı’nın Kazakistan’ı yenmesini zafer şarkıları ile karşılıyoruz. Sadece her ile yeni stadyumlar yapıyor, ancak taraftarın maçlara gelmemesi için çalışıyoruz. Bunu yaparken de Ziraat Bankası’nın kasasını doldurmayı ve taraftarları fişlemeyi ihmal etmiyoruz.

Kısaca politikada gerçeği saklamak için yapılan “Büyük Türkiye!” söyleminin kocaman bir balon olduğu gerçeği her geçen gün yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor.