SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İlk darbeyi hakem vurdu

20 Mart 2015

BEŞİKTAŞ maça iyi başladı ancak devamını getiremedi. Siyah-beyazlı ekibin oynadığı iki Liverpool maçını görünce dün Brugge karşısında turu rahat geçeceğini düşünmüştük. İlk dakikalarda Beşiktaş, ne yapmak istediğini bilen bir yapıdaydı. İkinci yarının hemen başında Motta'nın attığı muhteşem gol iplerin tamamen siyah-beyazlı ekibin eline geçmesi anlamı taşıyordu.

BU golün ardından savunma, orta alan ve hücum arasında ciddi bir kopukluk oldu. Bloklar arasında köprü olması gereken oyuncular bunu başaramadılar. Skoru korumak istediler ama savunmanın arkasında büyük boşluklar verdiler. Demba Ba ve Olcay Şahan büyük sorumsuzluk örneği gösterdiler. Yakaladıkları fırsatları değerlendiremedikleri gibi oyunu çevirme adına bir katkı da sunamadılar.

KALECİ Tolga Zengin, Brugge'ün ilk golünde çok büyük bir hata yaptı. Çıkması gerekirken yerinde kaldı ve Beşiktaş golü yedi. Kanatlar çalışmadı ve alışık olduğumuz disiplinli futboldan eser yoktu. Dün geceki maçta Tolga'nın hataları skorda etkili olurken, bir başka önemli etken de karşılaşmayı rezil bir şekilde yöneten Rus hakem Sergey Karasev'di.

MAÇIN başında Demba Ba'ya yapılan müdahalede bariz gol şansından Brugge'lü oyuncuyu kırmızı kartla oyundan ihraç etmeyerek maçın sonucuna etki etti. Maçın sonlarında Olcay'a gösterilen kırmızı kart da tam bir fiyaskoydu. Kartın rengi sarı olmalıydı. Dün geçeki hakem yönetimini görünce Türk hakemlere zaman zaman yaptığım eleştirilerin ağır olduğunu düşündüm. Bırakın UEFA Avrupa Ligi'ni Karasev, 3. Lig'de bile maç yönetemez.

BEŞİKTAŞ, yediği ilk golden sonra resmen dağıldı. Takımı saha içerisinde toplayacak bir ağabey olmamasının sıkıntısını bir kekz daha yaşadı. Gereksiz panik yaptılar, savunma hattı resmen çöktü. Ayrıca stadı dolduran taraftarların bazı oyuncuları ıslıklaması hiç yakışmadı. Oyuncular moral olarak daha da çöktü. İkinci gol öncesi bir ara Brügge, Beşuiktaş savunmasını 4'e 1 bile yakaladı. Kısacası defanstaki hatalar dünkü maçın belirleyicisi oldu. Ben bu maçtan önce Beşiktaş'ın Brugge'ü rahatlıkla eleyeceğini düşünüyordum ama dünkü futbola bakınca hayretler içinde kaldım.

KISACASI Beşiktaş dün elenmeyi hak etti. İlk darbeyi hakemden yedi, sonrasında kendi hatalarının kurbanı oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek