SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray ‘Dostluk İçin Futbol’a katılıyor

UEFA Şampiyonlar Ligi'nin resmi ortağı Gazprom’un çocuklar için yürüttüğü uluslararası sosyal sorumluluk projesi DOSTLUK İÇİN FUTBOL bu yıl 3’üncü kez düzenleniyor. Galatasaray’ın genç sporcuları geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da projede Türkiye’yi temsil edecek.

Güncellenme: 11:38, 20/03/2015
Galatasaray ‘Dostluk İçin Futbol’a katılıyor

Bu yıl Avrupa ve Asya'dan projeye katılan tüm ülkeler 25 Nisan günü haftası Uluslararası Futbol ve Dostluk gününü kutlayacak. 4-7 Haziran tarihleri arasında ise Berlin’de, Uluslararası DOSTLUK İÇİN FUTBOL Çocuk Forumu düzenlenecek. Forum’un ardından tüm katılımcılar, Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda (Olympiastadion) UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’ni izleyecekler. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da projede Türkiye'yi Galatasaray'ın U14 alt yapı takımı oyuncuları temsil edecek.

Dostluk için Futbol Asya'ya genişledi

Bu yıl 3'üncü kez gerçekleşecek DOSTLUK İÇİN FUTBOL projesi coğrafi olarak büyük bir genişleme gösterdi. Daha önce yalnızca Avrupa kıtasından ülkelerin dahil olduğu projeye bu yıl ilk kez Asya kıtasından Çin, Japonya ve Kazakistan'ın genç futbolcuları katıldı. Böylece ülke sayısı 16'dan 24'e yükseldi (Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Bulgaristan, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kazakistan, Macaristan, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna).

Projeyle ilgili konuşan Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, “DOSTLUK İÇİN FUTBOL, şirketimizin diğer sosyal girişimleriyle birlikte, genç nesillerin uyum içinde gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Çocukların sağlıklı bir yaşam tarzına ve başarıya, emeklerini bir araya getirerek ulaşmaya duydukları ilgiyi beslemek istiyoruz. Proje, dostluk ve diğer ülkelere saygı fikrine dayanıyor. Bu basit ve temel değerler, toplumların refah düzeyini de belirliyor. Bu sebeple, DOSTLUK İÇİN FUTBOL bizim için her şeyden önce geleceğe yapılmış bir katkıdır” dedi.

Projenin küresel elçisi Franz Beckenbauer ise, “Bu yıl DOSTLUK İÇİN FUTBOL’un, Avrupa’nın ötesine geçerek Çin, Japonya ve Kazakistan’ı da dahil etmesini görmekten memnuniyet duyuyorum. Bu, evrensel insani değerlerin sınır tanımadığının ve herkesi ilgilendirdiğinin bir başka kanıtı. Birinci ve İkinci DOSTLUK İÇİN FUTBOL Forumu’na katılan kız ve erkek çocuklar karşılıklı saygı ruhunu kazandı ve eşitlik ve sağlıklı bir yaşam tarzının elçileri oldu. Onların parlayan gözleri, kelimelerden daha fazla şey söylüyor. Projeye katılan genç sporcuların, bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için ellerinden geleni yapacağından eminim” açıklamasında bulundu.

Projenin Türkiye'den partneri olan Galatasaray Futbol Kulübü'nün Kurumsal İletişim Koordinatörü Sara Koral Aykar şu açıklamada bulundu: “Galatasaray olarak, genç sporcular arasında sportmenliği geliştirmeyi amaçlayan Dostluk İçin Futbol projesinde 2'inci kez yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl Lizbon'da gerçekleştirilen Dostluk İçin Futbol Forumu'nda genç sporcularımız kulübümüzü ve ülkemizi başarıyla temsil etti. Bu sene de 24 ülkeden gelen genç sporcularla bir araya gelerek, dostluk bağlarını güçlendireceklerine ve futbol sayesinde farklı kültürleri tanıma imkanı bulacaklarına inanıyoruz.”