SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Darısı Brugge’e

16 Mart 2015

Beşiktaş üçlü mavi-siyahlı fikstürün ikinci ayağında Kayseri Erciyes'i konuk etti, ikinci evi Ankara'da… G.Saray'ın puan kaybıyla doğan liderlik fırsatı siyah-beyazlılar için bir şanstı, kritik Avrupa sınavı öncesi ama böylesine önemli fırsatlar genelde stres yoğunluğuna neden oluyordu. Bu ise psikolojik ve mental açıdan zayıf olan Bilic'in öğrencileri için aşılması gereken bir sorundu. Bunun örneklerini birçok kez gördük, özellikle öne geçilip fire verilen maçlarda. Ayrıca rakibin durumu da göz önünde bulundurulduğunda kağıt üzerinde zor bir mücadeleydi. Ama öyle olmadı. Beşiktaş belki de sezonun hatta son yılların en kolay galibiyetini aldı. Siyah-beyazlıların huyu değildir bir maçı ilk yarıda koparmak genelde. Ancak Osmanlı Stadı'nda çok farklı bir takım vardı, hem motivasyon hem taktik açıdan… Hırvat teknik adam radikal bir değişikle 4-4-2'ye dönmüştü. Bu pek kullanmadığı saha dizilişi başta Beşiktaşlı oyuncuları biraz afallattı ama sonra kimliklerini buldular.

Perde Gökhan Töre'nin golüyle açıldı ve Erciyes'in gardı bir anda düştü. Belli ki geçen hafta evlerinde G.Birliği'ne karşı kaybettikleri 6 puanlık maç onlarda derin yaralar açmış. Töre'nin attığı golde topun çarptığı rakip defansın katkısı vardı ama son haftalardaki performansı göz önüne alındığında futbolun adaleti tecelli etti bir anlamda. Demba Ba'nın artık klasikleşen penaltısı bir kenara Olcay'a attırdığı goldeki şık asisti alkışa değerdi. O pozisyonda son haftaların formda ismi Necip'in uzun topunu da unutmamak lazım. Sakatlığı ise talihsizlikti… Drenthe'nin klas frikiği Kayseri Erciyes'i umutlandırdı, Da Silva'nin direkten dönen vuruşu ise heyecanlandırdı.

İki net fırsatı harcayan Pektemek ite-kaka topu içeri sokup hem şanssızlığını kırdı hem de fişi çekti. Motta'nın golü pastanın kreması oldu. Bilic'in yorgun takımdan en az iki ismi kenara almak için skorun 5-1'e gelmesini beklemesi anlamsızdı. Beşiktaş, zirve yarışında kaderini belli edecek Fener derbisi öncesi ne puan ne de sarı kart cezalısı olarak fire vermedi. Avrupa'daki Brugge sınavına sayılı günler kala da moral buldu. Liverpool zaferinden sonra Ankara'da Balıkesir önünde 2 puan bırakan siyah-beyazlılar şimdi bu kayba daha çok yanıyordur. Beşiktaş'ın coşkulu, agresif, rakibi sindiren oyun anlayışıyla da o kısır döngüyü kırdı. Artık darısı Brugge'ün başına diyoruz…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek