SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hesaplar değişti

15 Mart 2015

LİGİN en istikrarlı takım oyunu oynayan ekibi İstanbul Başakşehir. Şu ana kadar olan tüm karşılaşmalarında oyun şablonundan kolay kolay ödün vermeyen sağda Uğur, solda Ferhat, stoperde Yalçın ve Epureanu defansın oturmuş isimleri. Onların önünde Mahmut defanstan dönen topları almakta ve dağıtmakta oldukça verimli işler yapıyor. Sağlam defansının yanında önemli bir diğer yönü de özellikle kanatlardan çok hızlı bir şekilde neredeyse 3 pasla rakip ceza sahasına girebilmeleri. Prandelli yönetimindeki ilk maçta da aynı futbol anlayışı ile sahada olan Başakşehir, Galatasaray'ı farklı şekilde mağlup etmeyi başarmıştı.

BAŞAKŞEHİR FARKI

ŞİMDİ karşınızda bu tarz bir takım varken nasıl bir sistemle sahada olursunuz? Bir kere kanatlardan oyunu domine etmeye çalışırsınız. Defansı şahsi hatalar yapmaya zorlarsınız. Ve her şeyden önemlisi oyun disiplininden kopmamak lazım. Galatasaray maçın ilk yarısında Başakşehir takımına karşı olabildiğince etkili oldu. Kuşkusuz önemli eksikleri vardı. Buna rağmen Yasin seçimi ve bu maç Hamit çok yerinde tercihler oldu. Hamit'in defansa olan desteği ve Selçuk'un arkasında defansa yakın oynaması çok tehlikeli çıkışlar yapan Başakşehir akınlarına karşı önemli bir siper oldu. Bununla beraber Sabri'nin istekli ve etkili çabaları ilk yarı kazanılan pozisyonların zeminini hazırladı. İlk yarı muhteşem bir golle skoru belirleyen Selçuk ise başarılı diğer bir isim oldu. Kaptan oyun içinde sorumluluk aldığında hem takımı adına hem de bireysel olarak çok pozitif bir görüntü çiziyor. İlk yarı itibari ile Galatasaray'ın oldukça istekli olduğunu söylemek mümkün. Fakat çok dirençli ve tehlikeli bir rakiple oynadılar. Her ne kadar çabalayan ve istekle oyunu sürükleyen Galatasaray olsa da pozisyon üstünlüğü Bşakşehir'indi. Daha maçın ilk dakikasında herhangi bir boş alanı nasıl değerlendirebileceklerine dair sinyalleri verdiler.

SONUCU AĞIR OLUR

İKİNCİ yarıya Yasin'in asistin de Umut'un golü ile başladı Galatasaray ve daha önceki skor farkı elde ettiği maçların gidişatının aksine skor üstünlüğünün getirdiği rehavete kapılmadığı dikkatimi çekti. Yalnız Dzemaili-Yasin değişikliğinin ardından takımın etkinliğinin azaldığı bir gerçek. Buna Sabri'nin zorunlu değişikliğini de eklersek hücum gücü ciddi yara aldı. 80'li dakikalara yaklaşırken Abdullah Hoca takıma daha ofansif olabilecek şekilde müdahale etti ve sonucunu çok kısa bir sürede Mehmet Battal'ın gölü ile aldı. 2-1 gibi kaygan bir skor hiçbir hataya izin vermiyor ki, Galatasaray da bunun bedelini ödedi. Çok istekli başladığı maçta çok istediği 3 puanı alamadan döndü Galatasaray. İçeride kaybedilen puanların şampiyonluk yolunda sonucu ağır olabilir. Artık içeride ve dışarıda puan kaybetme lüksü neredeyse kalmadı. Galatasaray için bütün hesaplar değişti.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek