SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yarsuvat ve Fenerbahçe görüşmesi

Habertürk yazarı Halil Özer, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın önemli isimlerinin bir araya geldiğini ve özel bir görüşme yaptığını iddia etti.

Güncellenme: 13:36, 14/03/2015
Yarsuvat ve Fenerbahçe görüşmesi

İşte o yazı…

“Taraftarlar arasındaki ‘düşmanlık' her geçen gün büyürken F.Bahçeli ve G.Saraylı yöneticiler herkesten gizli bir araya geldi. Ortak sorunlar açık açık konuşuldu; devletin iki kulübe de destek vermesi konusunda anlaşıldı.

Bakmayın siz Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar arasındaki ‘düşmanlık' söylemine!

Taraftar arasında hem sosyal medyada hem de tribünde ‘karşı tarafın canını acıtma' amaçlı rekabet sürse de yöneticiler bu duruma pek aldırmıyor.

Taraftar korkusu tabii ki var. Onlardan hala çekiniyorlar. O yüzden aralarındaki ‘sıcak ilişkiyi' saklamayı, temasları perde arkasından yürütmeyi tercih ediyorlar. Neden mi söz ediyorum? Hemen konuya gireyim. Fenerbahçeli ve Galatasaraylı yöneticiler 4-5 hafta önce bir araya geldiler. Ve ‘ortak çıkarları' için masaya oturdular. Aslında bu toplantının tamamı sır gibi.

İKİ TARAFTAN TEYİTLİ

Normalde böyle bir görüşmenin duyulması halinde kapıda 100'den fazla medya mensubunun olması kaçınılmazdı. Kritik zirve doğal olarak gündemin ilk sırasına otururdu. Ancak yukarıda değindiğim ‘taraftar çekincesi' nedeniyle buluşma tamamen gizli tutuldu. Hala da detayları açık açık anlatmıyorlar. Ancak bölük-pörçük bilgilerle ucundan-kıyısından bu haberi yakalayabiliyorsunuz. Ancak şu bir gerçek. Bu görüşme her iki taraftan da teyit edildi.

TÜM DERTLER MASADA

Birkaç saat süren toplantıda iki kulüp bütün sıkıntılarını masaya yatırdı. Naklen yayın konuları, kulüp gelirlerine uygulanan vergi oranları, Passolig, sporda şiddet, amatör branşların feci durumu… Her konuda anlaştılar. Çünkü iki kulüp de aynı dertlerle boğuşuyor. Sorunlar açık açık konuşuldu. Fenerbahçe basketboldaki krizi sponsoruyla aştığını belirtirken, Galatasaray'ın amatör branşları derhal kapatma noktasına geldiği anlatıldı. Ve devletin iki kulübe de kesinlikle yardım etmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

YARSUVAT VE USLU

Tabi ki bu toplantıya kimlerin katıldığı da son derece önemli. Aslında ilk temaslarda bu gizli zirvenin yöneticiler arasında gerçekleşmesi planlanmıştı. Ancak durumdan haberdar edilen G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat, bu kritik toplantıda özellikle yer almak istedi. Fenerbahçe'yi de yönetimin 2 numaralı ismi genel sekreter ve basın sözcüsü Mahmut Uslu temsil etti.

***

DUYGUN BAŞKAN'IN DERBİ RAHATLIĞI!

Bu gizli görüşme 8 Mart'ta Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçından önce gerçekleşti. O yüzden Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat rahat bir şekilde Kadıköy'e gitti. Ve o yüzden maç öncesi ve sonrası iki kulüp arasında son yılların en sıcak görüntüleri yaşandı.

‘REKABET FARKLI ÇIKARLAR FARKLI'

Belki iki kulüp 3 Temmuz'dan bu yana ilk kez bu kadar önemli bir yakınlaşma içine girdiler. Başta da söylediğim gibi taraftar baskısı bu görüşmenin açıkça yapılmasını engelledi. Ama çok da umurlarında değil. Biraz da bu görüşmenin derbi maçı öncesi yapılması nedeniyle her şey bu kadar gizli oldu. ‘Bundan sonrası çok da önemli değil' diyorlar. Yani ‘taraftar istediği tepkiyi göstersin, farketmez' düşüncesindeler.

Bir Galatasaraylı yönetici aynen şu ifadeyi kullandı: “Elbette seyirci bizim her şeyimiz. Elbette Fenerbahçe ile aramızda büyük bir rekabet var. Ve bu rekabet sonsuza dek sürecek. Ama işin finansal boyutuna bakınca ikimizin de çıkarları tamamen ortak. İkisi çok farklı bir olay. Bu konuda birlikte çalışmalıyız, birlikte mücadele etmeliyiz. İki kulüp bir arada durunca her şey daha farklı olabilir.”

Bence de burada asıl önemli olan finansal konulardan çok iki kulübün arasında dostluk tohumlarının yeniden atılması. Bu inşa edildikten sonra gerisi zaten kolay.”