SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun (IAAF), Nevin Yanıt’ın cezasının 2 yıldan 4 yıla çıkarılması veya ömür boyu spordan men talebiyle Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdinde açtığı davanın duruşması, İngiltere’nin başkenti Londra’da görüşülmüş ve kararın daha sonra açıklanacağı belirtilmişti.

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar yaptığı açıklamada, “Dava sonuçlandı ve Nevin Yanıt’ın cezası 6 Mart 2016 tarihinde sona erecek. Yanıt, 2016 Rio olimpiyatları için kota yarışmalarına katılacak. Eğer kota alırsa Olimpiyatlarda yarışabilecek” dedi.

Uluslar Arası Spor Mahkemesi (CAS)’taki davası süresince Nevin Yanıt’ın yapmış olduğu savunması neticesinde, Uluslararası Atletizm Federasyon(IAAF)’ın açtığı davada (WADA) Yanıt’a 3 yıl ceza vermiş oldu. Cezanın iki yılı şuan bitti. Son bir yılıda 6 Mart 2016 tarihinde bitiyor. Olimpiyat kotasında yarışma hakkı elde ediyor.

Ancak yarışıp yarışmamak tamamen Nevin Yanıt’ın programıdır. Nevin Yanıt’a sorduk ve devam edeceğini belirtti. Şuan da kendi imkanlarıyla kamp yapıyor. Bizim başkanlık dönemimizde Doping’den yakalananlar için gerekeni söyledik. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Spor Bakanımız ve biz hiçbirşekilde doping istemiyoruz. (sıfır) tölerans dedim ve yakalanan olursada ihanetle suçlarım diye açıkladım. Biz tertemiz bir spor istiyoruz. Geçmişte hata yapan sporcularımız olabilir. Ama dönüş yapan sporcularımıza kapılar kapalı değil. Bu durumda Nevin Yanıt’ın ömür boyu ceza almamasından dolayı Rio olimpiyatları için kota yarışmalarına katılması için engel yok”diye konuştu

ATLETİZM FEDERASYONU YÖNETİMİNDEN TARİHİ KARAR

Atletizm Federasyonu Yönetimi yaptığı son toplantısında aldığı radikal kararla, doping yapan sporcunun antrenörlerine Milli takımlarda görev vermeme kararı aldı.

Federasyon başkanı Fatih Çintimar yaptığı açıklamada: ”aldığımız karar doğrultusunda, doping yapan sporcunun antrenörlerine asla milli takımlarda görev verilmeyecek”dedi.

Başkan Çintimar aldıkları kararla ilgili şu şekilde konuştu: ”tertemiz bir camia istiyoruz. İki üç sporcusuda olsa bu antrenörlerin asla milli takımlarda görev vermeyeceğiz. Camiamızı ve temiz çalışan hocalarımızı korumak için böyle bir karar aldık. Bu kararla Türkiye’de bir ilki yapmak nasip oldu. Bu işten tamamı ile temizlenebilme adına, Ülkemizin doping’le anılmaması adına ne gerekiyorsa yapılacak. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç beyin direktifleri doğrultusunda, ne gerekiyorsa yaptık ve yapacağız. Artık tertemiz bir camia istediklerini”belirtti

Son salon atletizim şamiyonasında alınan 1 Altın ve 1 Gümüş madalyanın ilk olduğunu belirten Çintimar, açıklamalarını şöyle tamamladı: ”iki kuşak silmiş bir federasyon olarak, elimizdeki mevcut temiz kalan sporcularımızla en iyi başarıları elde etmek istiyoruz. Salonda alınmış en büyük başarıdır bizim için Altın ve Gümüş madalya. Önümüzde iki önemli şampiyona var. Lizbon’da Avrupa atmalar şampiyonası var. Ayrıca Olimpiyat kotası veren yürüyüş yarışması var hafta sonu. Artık kota yarışmaları başladı. Her yarışmada kota almak niyetiyle yola çıktık”