SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1 heyecanı başlıyor

Formula 1'de yeni sezon heyecanı, Avustralya Grand Prix'si ile başlıyor. Sezon öncesi testler ve Albert Park'taki antrenman seansları, bu sezonun da en büyük favorisinin Mercedes olduğunu gösterdi.

Güncellenme: 11:19, 13/03/2015
Formula 1 heyecanı başlıyor

Formula 1’de geçen sezon değişen kurallara çok iyi uyum sağlayan Mercedes, pilotları Lewis Hamilton ve Nico Rosberg ile rakiplerine büyük üstünlük kurmuştu. Hamilton’ın dünya şampiyonluğu ile sonuçlanan sezonun ardından, Mercedes hala diğer takımlardan açık farkla önde görünüyor. Sezon öncesi testler ve Avustralya Grand Prix’sinin antrenman seansları, gümüş oka rakip olmanın hiç de kolay olmayacağını bir kez daha gösterdi. Sezonun ilk Grand Prix’sine ev sahipliği yapan Albert Park pistindeki antrenman seanslarında ilk 2 sırayı Rosberg ve Hamilton aldı. Mercedes, ilk antrenman seansında en yakın rakibinden 1.2 saniye, 2. antrenman seansında ise 0.7 saniye daha hızlıydı.

Yeni sezona yeni pilotu Sebastian Vettel ile başlayan Ferrari’nin neler yapacağı da merakla bekleniyor. Ferrari’nin bu sezon büyük beklentileri yok. Ancak testler otomobilin geçen sezona göre daha iyi göründüğünü gösterdi. Nitekim Vettel, Avustralya’daki 2. antrenman seansında, Mercedes pilotlarının ardından 3. sırayı aldı.

Bu sezonun iddialı takımlarından biri de, geçen sezon beklenmedik bir çıkış yapan Williams. Son markalar şampiyonu Mercedes ile aynı motoru kullanan Williams, motorda yaptığı değişikliklerle otomobilin performansını arttırma yolunu seçti. Turbo motorunu su yerine havayla soğutmayı tercih eden Williams geçen sezona göre daha süratli görünse de, aynı motoru paylaştığı Mercedes’ten dizayn olarak hala geride görünüyor.

Takıma üst üste 4 dünya şampiyonluğu kazandıran Sebastian Vettel’i Ferrari’ye kaptıran Red-Bull ise geçen sezonki sıkıntıları kolay kolay atlayacak gibi görünmüyor. Daniel Ricciardo ve Daniil Kvyat’tan oluşan Red-Bull ekibi favori ekiplerin hala gerisinde. Avustralya’daki antrenman turlarında da Red-Bull’un sorunlu bir sezona yelken açacağı izlenimi güçlendi.

McLaren de sezona sorunlu giriyor. Oysa bir döneme damga vuran McLaren – Honda ortaklığının yeniden kurulması, Fernando Alonso’nun transferi ile beklentiler çok yükselmişti. Ancak McLaren için sezon öncesi testler çok sorunlu geçti. Yeterli mesafe kaydedemeyen takım sezonun ilk yarışlarını adeta test havasında geçireceğini şimdiden itiraf etmiş durumda.

Yeni sezonla birlikte Meksika, 1992’den sonra ilk kez Formula 1 takvimine dahil olacak. Henüz 17 yaşındaki Toro Rosso pilotu Max Verstappen ise Formula 1 tarihinin en genç pilotu unvanı ile mücadele edecek. Bu yıl pilotların her yarışa farklı kasklarla katılmalarına ise izin verilmeyecek. Formula 1 yönetimi bu yolla pilotların tanınmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.